آبیاری درخت انار
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/٦  کلمات کلیدی: کشاورزی

سلام دوست عزیز

بهترین حربه برای جنگ با زندگی خنده است

آبیاری درخت انار

سوال از دوست عزیز 0912130 : ما می خواهیم باغ انار به وسعت 5 هکتار احداث نماییم و میزان آبی که در اختیار داریم 25 متر مکعب در شبانه روز هست  آیا می توان  با این میزان آب  5 هکتار را به زیر کشت درخت انار برد ؟

آبیاری درخت انار                             آبیاری درخت انار

پاسخ : دوست عزیز درخت انار یک درخت مقاوم به کم آبی هست و درختی هست قانع که نیازش به آب ، تغذیه و مراقبت بسیار ناچیز است و در مقابل محصول زیادی تولید کرده و از لحاظ اقتصادی یک درخت ارزشمند می باشد .

میزان نیاز آبی متوسط درخت انار 1500 متر مکعب در هکتار برای هر سال هست که در مجموع 5 هکتار 7500 متر مکعب آب مورد نیاز می باشد . البته این محاسبات بر حسب آبیاری تحت فشار ( آبیاری قطره ای ) با استفاده از لوله های پلی اتیلن 16 میلی متری و قطره چکان های قابل تنظیم با آب دهی 2 لیتر در ساعت می باشد .

حال با توجه به میزان آب که شما در اختیار دارید ( 25 متر مکعب در شبانه روز ) در طول یک سال در حدود 9000 متر مکعب می شود که می توان آبیاری 5 هکتار درخت انار را انجام داد .

قابل توجه هست که دور آبیاری درخت انار در ابتدای کشت 7 روزی یکبار و در ادامه با رشد درخت می تواند تا 15 روزی یکبار هم انجام شود .

سوال 0912130 : میزان عملکرد درخت انار در هکتار چقدر هست ؟

پاسخ : میزان عملکرد درخت انار و به طور کلی هر درختی بستگی به شرایط مختلفی دارد مثل آب و هوای منطقه ، شرایط خاکی و میزان آبیاری و میزان تغذیه و مدیریت باغ

درخت انار از سال دوم شروع به باردهی کرده و معمولا پس از گذشت 5 سال به باردهی اقتصادی می رسد . درخت انار از 11 تن در هکتار تا 30 تن در هکتار محصول می دهد ولی به طور متوسط و معقولانه می توان 16 تن در هکتار را در نظر گرفت .

استان های فارس، مرکزی، یزد، اصفهان، کرمان و خراسان بیشترین میزان باغات انار کشور را دارند و رقم های عمده درخت انار در استان فارس شامل رباب، فاروق، ملس( می خوش) اتابکی، شیرین شهوار، ترش سبز و کدرو بوده و رقم های درخت انار که بیشتر در استان یزد کشت می شوند شامل انارهای ملس ، زاغ یزدی و تفتی ، تب و لرز ، میخوش و حصیبی می باشد .

 

دوست عزیز شرکت دالین سبز فارس نرم افزاری در اختیار دارد که در رابط هبا کاشت داشت برداشت درخت انار را به طور کامل توصیف می کند که دوستان علاقه مند می توانند جهت اطلاع از بخش های مختلف این برنامه از لینک زیر استفاده کنند

http://horticulture.persianblog.ir/post/149

 


 
.: Weblog Themes By VatanSkin :.