تاریخچه کاشت درخت پسته
ساعت ۳:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۱٧  کلمات کلیدی: کشاورزی

سلام دوست عزیز

دفاع از مردم مظلوم غزه دفاع از انسانیت هست

تاریخچه کاشت درخت پسته

سوال از دوست عزیز علی از چین : من دانشجوی دکترای در چین می باشم و اطلاعاتی در مورد تاریخچه درخت پسته در ایران نیاز دارم .  

   تاریخچه پسته         تاریخچه پسته

پاسخ : دوست عزیز پسته  از زمانهای قدیم در میان ایرانیان از ارزش و اهمیت والایی برخوردار بوده است و در نواحیی چون خراسان و ماورالنهر کشت می شده است .کشور ایران در طول سالهای گذشته با توجه به تجزیه بخشهای وسیع و پهناوری از مناطق پسته خیز خود باز عمده ترین تولید کننده پسته جهان است. بدون هیچ تردیدی می توان گفت هیچ یک از ملل جهان سابقه و تجارت ایرانیان را در باب امور زراعت و تجارت پسته ندارند مبدا هر درختی بطور مسلم رویشگاه طبیعی آن است ، با توجه به مستندات تاریخی مبدا درختان پسته محدوده ای در قلمرو ایران بوده است .سرزمینی که بعد ها پارت و سپس خراسان نام گرفته است .حد غربی دامنه رویش این گیاه تا نواحی نیشابور و حد شرقی دامنه رویش این گیاه تا نواحی بلخ در دو سوی رود جیحون بوده است . دامنه این درختان تا سرزمینهای شمالی رود جیحون که مرز طبیعی شمال خراسان یعنی تا ماورالنهر و بخشهایی از خراسان قدیم و جمهوری های تازه استقلال یافته ای چون ترکمنستان ، ازبکستان ، تاجیکستان و قسمتی از کشور افغانستان را تشکیل می دهد.
قدیمی تر ین اثری که از پسته در جهان به دست آمده ، قطعه چوب نیم سوخته ای است مربوط به عصر حجر که در حدود هزار سال پیش در اطراف شهرستان فسا (استان فارس) پیدا شده و هم اکنون در موزه پارس نگهداری میشود.
هرودوت مورخ مشهور یونانی نیز در نوشته های خود اشاراتی به کشت پسته ایران کرده است . بنابراین درخت پسته در ایران سابقه تاریخی دارد و گمان می رود که این محصول از چهار هزار سال پیش در ایران کشت میشده است.
ایرانیان از دورترین ایام تاریخ خواص خون ساز و حیات بخش و هوش افزای محصول پسته را به فراست دریافته اند. فی المثل به روایت منابع باستانی ضحاک مغلوب ایرانیان پارسهای پیروزمند را «پسته خوار» خطاب کرده است و پارتها مردانی وصف شده اند که از کودکی پسته را به عنوان خوراکی نیرو بخش، مقوی و کم حجم همواره به همراه داشته اند به روایت حکیم طوس فردوسی پادشاه ساسانی در واپسین ایام عهد باستان فرمان می دهد پسته را همچون خوراکی حیاتی و انرژی بخش در دژهای خراسان انبار کنند تا بتوانند در مقابل هجوم دشمن مقاومت کند در حمله تاتاران نیز دژنشینان ایرانی در قلعه معروف کالیون خراسان مدت طولانی در محاصره مغولان مقاومت میکنند در حالیکه خوراک آنها تنها پسته و گوشت خشک بوده است . .کلمه لاتین Pistachio از اسم آن در زبان فارسی Piste or Peste مشتق شده است جنگلهای وحشی و خودروی پسته ایران در منطقه شمال شرقی ایران، ناحیه سرخس و مناطق جنوبی آن تا تربت جام پیشینه ای باستانی دارند، تصور میشود درخت پسته حدود 4ـ3 هزار سال قبل در ایران اهلی شده و مورد کشت و کار قرار گرفته است و پس از ایران به سایر نقاط جهان بخصوص کشورهای اطراف دریای مدیترانه منتقل گردیده است.

منبع : http://www.pistachioiran.com/pistachio.htm

 

دوست عزیز شرکت دالین سبز فارس نرم افزار کاشت داشت برداشت پسته و  ، طرح توجیهی ایجاد باغ پسته را در اختیار دارد که که دوستان علاقه مند می توانند جهت اطلاع بخش های مختلف از لینک های زیر استفاده کنند

نرم افزار کاشت داشت برداشت پسته

http://horticulture.persianblog.ir/post/160

 


 
.: Weblog Themes By VatanSkin :.