ریزش میوه درخت انجیر
ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۳٠  کلمات کلیدی: کشاورزی

سلام دوست عزیز

انسان کامل کسی است که زندگی خود را به دست خود بسازد

ریزش میوه درخت انجیر

سوال از دوست عزیز سارا : سئوالی درباره درخت انجیر داشتم، ممنون میشم جواب بدید.
ما در خوزستان شهرستان امیدیه هستیم، درخت انجیر از دو نوع قرمز و سبز داریم، درخت انجیر سبز  بار زیاد می دهد ولی می ریزند و انجیر قرمز بار کمی دارد ولی آن هم می ریزد.می خواستم بدانم دلیل آن چیست و چه راه حلی دارد؟ و هر چند روز باید به آن آب دهم 

پاسخ : دوست عزیز مهمترین دلیل ریزش میوه های درختان به طور کلی عدم تغذیه مناسب و تنظیم نبودن آبیاری می باشد .

نحوه آبیاری : زمانی که میوه ها کوچک هستند زیاد آبیاری نکنید و یا اصلا به درختان آب ندهید ( آبیاری باعث ریزش میوه می شود ) و سپس به طور منظم آبیاری نمایید . مثلا هفته ای یکبار به مدت یک ساعت آبیاری کنید .

تغذیه : درختان دقیقا همانند بدن انسان می باشند که در صورت نداشتن تغذیه مناسب ضعیف خواهند شد . به طور عمومی هر 2 تا 3 سال یکبار بایستی خاک باغچه را کود دامی ( اگر کود گوسفندی پوسیده باشد بهتر است ) بدهید که علاوه بر تامین مواد غذایی در بهبود وضعیت خاک شما نیز تاثیر زیادی خواهد داشت .

درخت انجیر                           درخت انجیر

البته بایستی مواد غذایی دیگری هم به صورت کود های شیمیایی در اختیار درختان خود قرار دهید . به عنوان مثال کودهایی تحت عنوان N P K  یا کود های کامل برای درختان بسیار لازم و مفید می باشند و در صورتی که می خواهید درختان شما شاداب و پر محصول باشند و کیفیت محصولات هم بالا باشد از کودهایی که به انها ریزمغذی گفته می شود نیز استفاده نمایید . نمونه های تجاری زیادی در بازار وجود دارد که یکی از بهترین آنها اکوکوئل میکرومیکس می باشد  که محصول کشور اسپانیا هست و دارای عناصیری مثل آهن ، بر ، مس ، روی ، مولیبدن و ... می باشد و کافی است که 25 تا 50 گرم از آن را بسته به سن درختان خودتان در آب آبیاری حل نموده و یا به صورت مستقیم به پای درختان خود بریزید .

نکته : اگر قرار هست مثلا 30 گرم کود به درختان خود بدهید بهتر است در 3 مرحله و هر مرحله 10 گرم کود به درختان خود بدهید .

تفاوت در میزان باردهی انجیر های سبز و قرمز شما شاید به دلیل واریته و رقم آنها باشد . امیدوارم  با مراقبت و پیگیری درختان شما محصولات خوشمزه ای بدهند  .

سوال باغبانی علمی : آیا منظورتان از انجیر سبز همان انجیر هایی هست که به صورت معمولا خشک شده مصرف می کنید ؟؟؟؟؟

توضیحات اضافی از دوست عزیز سارا : از محصولات درخت انجیر سبز خشک نکردیم ولی خودش به صورت نارس روی درخت خشک می شود . در این فصل که ثمر داده است انجیرها سبز رنگ هستند و درونش زرد رنگ است ولی این درخت در فصل پاییز نیز ثمر می دهد و گاهی قرمز رنگ می شود یا درونش قرمز می شود اما کم کم که هوا رو به سردی می رود نرسیده خشک می شوند .

با تشکر از همفکری دوست عزیز محسن : اینجا نب کارشناس باغبانی می باشم و از شما به خاطر راهنمایی هایی که در خصوص باغبانی برای دوستان انجام می دهیدمتشکرم . بنده  همیشه از نظرات شما استفاده می نمایم . در رابطه با توضیحات شما درباره ریزش میوه درخت انجیر باید با توجه به مطالعاتی که انجام داده ام لازم است به استحضار برسانم که علت اصلی آن عدم گرده افشانی توسط زنبور بلاستوفاگا و عدم تلقیح می باشد که بایستی گرده کافی از پایه های انجیر( بر) بر روی انجیر خوراکی انتقال یابد

باغبانی علمی : دوست عزیز محسن جان

البته انجیر ها دو نوع می باشند یک دسته مخصوص تازه خوری بوده و نیازی به گرده افشانی ندارند و دسته دیگر انجیر های هستند که به صورت خشک شده مصرف می شوند و برای رسیدن محصول حتما باید توسط زنبور بلاستوفاگا گرده افشانی گردد . از این انجیر ها می توان انجیر هایی که در استهبان استان فارس کشت می شوند را نام بر د. 

 


 
.: Weblog Themes By VatanSkin :.