یوکا
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱  کلمات کلیدی: کشاورزی

سلام دوست عزیز

هنگام صحبت با کسی که به او عشق می ورزی در چشمانش خیره شو

یوکا

مقاله از دوست بسیار عزیزم زهرا                  http://pichakkk.persianblog.ir

           
یوکا ( با نام علمی
Yucca spp. از خانواده ی Liliaceae )

یوکاها به دو دسته ی یوکای فضای سبز ( Yucca gloriosa) و یوکای آپارتمانی ( (Yucca fillamentosa تقسیم می شوند، که از نظر شکل ظاهری شبیه به هم هستند. برگ ها بصورت کشیده و کمی خشن اند و ساقه ی گلدهنده هر چند سال یک بار ظاهر می شود. در برخی مناطق جنوبی کشور، مثل استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و فارس ساقه ی گلدهنده دو بار در سال، ابتدای بهار و ابتدای پاییز، تشکیل می شود. ساقه ی گلدهنده ی یوکا بلند است و در طول ساقه، گلهای کرم یا سفید رنگ که برجسته و به شکل زنگوله ای واژگون هستند، و به تعداد زیاد تشکیل می شوند.

یوکای فضای سبز، نیاز کمی به مواد غذایی دارد و در خاک سبک شنی به خوبی رشد می کند. مقاوم به سرماست. با اینکه در محل آفتابی رشد بهتری دارد، اما به سایه نیز مقاوم است و در محل سایه هم می تواند به رشد خود ادامه دهد. روش تکثیر آن عمدتا از طریق پاجوش است، گرچه قلمه ی ساقه نیز برای آن تعریف شده است. در صورتیکه قسمت بالای گیاه، از چند گره بالاتر از خاک قطع شود، دو جوانه از دو طرف شروع به رشد می کنند و به گیاه حالت دو سره ( و در صورت تکرار این کار چند سره ) می دهد. انجام این عمل در فضای سبز ارزش دارد و گاهی برای ایجاد نمای بیشتر، این عمل را روی یوکا انجام می دهند.

     یوکا                                یوکا

یوکای آپارتمانی، برعکس یوکای فضای سبز، قابلیت تحمل سرما را ندارد و حساس به سرماست. مقاوم به کمبود نور و در منازل، در مکان هایی که نور کمی دارند، به راحتی قابل نگهداری هستند. تکثیر آن، مانند یوکای فضای سبز، از طریق پاجوش و قلمه انجام می شود. ولی برعکس یوکای فضای سبز، حالت یک سره در یوکای آپارتمانی بیشتر مورد پسند است.

تکثیر یوکا:

برای تکثیر معمولا از گیاه مادری یا stock استفاده می شود. به این صورت که قسمت بالای گیاه را، از چند گره بالاتر از خاک قطع می کنند، و قسمت بالا که همراه با برگ است را، در ماسه قرار می دهند تا تولید ریشه ی نابجا کند. همان طور که قبلا گفته شد، جوانه های قسمت باقی مانده در خاک هم رشد می کنند و می توان دوباره از آن قلمه گرفت.

مشکلات پرورش یوکا:

یکی از مشکلات پرورش یوکا، زنگ یوکاست، که بصورت لکه های قرمز رنگ روی سطح برگ ها دیده می شود. اگر شدت این بیماری زیاد باشد، می تواند به ساقه ی گیاه سرایت کند و سبب پوسیدگی ساقه شود، در نتیجه ارتباطات غذایی گیاه از بین می رود و در نهایت سبب مرگ گیاه می شود. در صورت مشاهده ی این علائم روی گیاه، باید برگ های آلوده از روی گیاه حذف شوند و گیاه با قارچکش محلول پاشی شود.

آفتاب سوختگی زیاد روی این گیاه تاثیری ندارد و فقط باعث می شود که نوک برگ ها زرد شود.

 


 
.: Weblog Themes By VatanSkin :.