مشکلات کاتوس ها
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱٢/۱۳  کلمات کلیدی:

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))

سلام دوست عزیز

مشکلات کاکتوس ها

پاسخ به دوست عزیز خاطره

سوال : يه نوع کاکتوس هايی که گرفتم برگهای قرمز رنگی داشت که البته در انتهای برگ سبز ميشد حالا الان چند ماه گذشته رنگ برگهايي که تازه رشد کردند کاملا سبز هست و برگهای پايينی هم در حال خراب شدن

جواب : کاکتوس ها معمولا برگ ندارند و در حقیقت برگهای آنها به خار تبدیل شده است . به احتمال زیاد گیاه شما یک نوع گیاه گوشتی می باشد که معمولا همه آنها را به عنوان کاکتوس می شناسند .

احتمال دارد که گیاه شما با کمبود نور مواجه هست و به دلیل کمی نور برگها سبز می باشند . شاید هم با کمبود عناصر غذایی مانند فسفر و پتاس روبرو گردیده است .

راه حل : گیاه خود را به پشت پنجره و جایی نور گیر منتقل نمایید . از کودهای کامل ( جامد یا مایع ) برای تغذیه آن استفاده نمایید .

نکته : به طور کلی کاکتوس ها و گیاهان گوشتی به آب کمی نیاز دارند و آب زیاد به آنها صدمات زیادی مانند پوسیدگی را خواهد زد . بنابراین از آبیاری بیش از اندازه گلدان خود پرهیز نمایید

سوال : در رابطه با تاثیر آب و هوا و نوع کودی که مصرف کنیم

به طور کلی آب و هوا هم تاثیرات بسیاری بر روی گیاهان می گذارد و می تواند تغییرات زیادی را در گیاهان ایجاد نماید ( حتی ریزش برگ ) . ولی از آنجا که برای دیگر گیاهان شما مشکل خاصی بوجود نیامده است نمی توان این اتفاق را به دلیل آب و هوا دانست .

کودها در بازار اسامی مختلفی دارند که بیشتر جنبه تجاری دارد . شما کافی است به یک فروشنده لوازم کشاورزی مراجعه نموده و درخواست " کود کامل " نمایید ( توجه نمایید اسامی آنها چندان مهم نبوده و سعی کنید از نوعی که دارای قیمت متوسط هست خریداری کنید ) .

نکته : این کودها به صورت جامد و یا مایع موجود می باشند که از نظر کارایی تفاوتی ندارند و نسبت مخلوط کردن آنها با آب هم به طور معمول 4 تا 5 گرم ( سی سی ) در یک لیتر آب می باشد . می توانید محلول حاصل را بر روی گیاه خود بپاشید و یا اینکه با آن گلدان خود را آبیاری نمایید . ( بهتر است به وسیله آن گلدان را آبیاری نمایید ) .

                                      کاکتوس                 کاکتوس

 

نکته : آبیاری با کود کامل باید هر دو هفته یا سه هفته یکبار بسته به فصل رشد تکرار شود . ( در زمستان و فصل رکود نیازی به کود دهی نمی باشد )

مطالب مرتبط : مشکلات کاکتوس ها 2 --- مشکلات کاکتوس ها 1 ---  منابع آموزشی کاکتوس ها

معرفی انواع کاکتوس ها ---  پرورش کاکتوس ---  مشکلات کاکتوس ها 3 ---

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

 


 
.: Weblog Themes By VatanSkin :.