مشکلات کاکتوس ها ۵
ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۱/۸  کلمات کلیدی:

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))

سلام دوست عزیز

مشکلات کاکتوس ها 4

پاسخ به دوست عزیز داریوش

سوال : یه 20 تایی کاکتوس دارم ( 2 – 3 ساله ) ، اما خوب رشد نکردند ، خاکشون را عوض کردم ، رشد می کنند ولی لاغر هستند ! به همین خاطر سعی کردم آنها را پشت پنجره بگذارم تا آفتاب بخورند ولی بعد از 2 روز چروکیده می شوند ( کمبود آب نیست ) .

پاسخ : هر گیاهی برای رشد خوب و مناسب به جای کافی ، کود و آبیاری مناسب نیاز دارد . باید توجه داشت گلدان را متناسب با اندازه گیاه انتخاب نمود و مثلا برای یک کاکتوس کوچک نباید یک گلدان بزرگ را انتخاب کرد ، چرا که در رشد گیاه اختلال ایجاد می کند .

رشد سریع طولی ( لاغر بودن کاکتوس ها ) به دلایل مختلفی می تواند باشد ، از جمله اینکه گیاه شما در محلی قرار دارد که نور کمی هست و برای رسیدن به نور رشد طولی آن زیاد می شود . دلیل دیگر آن داشتن فضای زیاد برای رشد و همچنین کود ازته بیش از اندازه می باشد .

نکته ای که شما به آن اشاره نداشتید بحث کود دهی به کاکتوس های خود بود . کود برای رشد کاکتوس ها و به طور کلی گیاهان ضروری می باشد . کود ازته سبب افزایش رشد رویشی ( افزایش طول گیاه ، افزایش شاخ و برگ گیاه  ) و کودهای فسفره و پتاسه در گلدهی ، رشد ریشه و عوامل دیگری نقش دارند . نکته بسیار مهم این است که کاکتوس ها بیش از همه به کود فسفره و پتاسه نیاز دارند و نیازشان به کودهای ازته بسیار کم می باشد .

کاکتوس

باغ کاکتوس ها در فضای گلخانه

کاکتوس

کاکتوس سرشار از گل های زیبا

راه حل :

1 – هر نوع کاکتوس را در یک گلدان جداگانه کاشته و گلدان را متناسب با اندازه گیاه انتخاب نمایید

2 – از کودهای فسفره و پتاسه برای تغذیه کاکتوس های خود استفاده نمایید . برای راحتی کار می توانید از کودهای کامل که به صورت مایع و جامد عرضه می شود استفاده کنید .

3 – کاکتوس های شما به دلیل اینکه هیچگاه در معرض نور مستقیم خورشید نبوده اند ، کمی حساس شده اند که شما باید آنها را با شرایط جدید وفق دهید . برای این کار کافی است . به مدت یک هفته آنها را به مدت 2 ساعت در پشت پنجره و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید و سپس این مدت زمان را افزایش دهید تا پس از گذشت یکی دو ماه بتوانید گیاهان خود را به طور کامل در پشت پنجره و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید .

کتاب جهان کاکتوس ها نوشته خانم مهندس رویا مطلق زاده نیز می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد . در صورتی که به این کتاب دسترسی ندارید ، برای تهیه آن با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط : مشکلات کاکتوس ها 3 ---  مشکلات کاکتوس ها 2 ---  مشکل کاکتوس ها 1 --- منابع آموزشی کاکتوس ها --- معرفی انواع کاکتوس ها ---  پرورش کاکتوس ---  مشکلات کاکتوس ها 4

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

از سایت دالین سبز فارس دیدن نمایید

WWW.Dalin.ir

 

 


 
.: Weblog Themes By VatanSkin :.