درخت گردو

درخت گردو

سوال از دوست عزیز حبیب :میزان آب مورد نیاز درخت گردو و سیب در استان زنجان با توجه به سرد سیر بودن منطقه چقدر است و این نیاز با توجه به سن درخت چقدر تغییر میکند ( از کاشت نهال تا سنین بالاتر ) البته آبیاری قطره ای مد نظر میباشد.

پاسخ : دوست عزیز آب مورد نیاز یک درخت به عوامل زیادی بستگی دارد ، از شرایط اقلیمی منطقه گرفته تا نوع درخت و سن درخت و بافت خاک . هر چه منطقه گرمتر باشد و سن درخت بیشتر باشد و بافت خاک سبک ( شنی ) باشد میزان آب مصرفی هم بیشتر است . به صورت تقریبی در یک منطقه معتدله برای درختانی که سیستم آبیاری قطره ای استفاده می کنند در سال های اول یک قطره چکان و در سال سوم تعداد دو قطره چکان و از سال پنجم به بعد سه عدد قطره چکان برای هر درخت در نظر می گیرند و با احتساب هر قطره چکان 8 لیتر آبدهی در ساعت و هر هفته یکبار آبیاری به مدت 3 ساعت می توانید آب مورد نیاز درختان خود را محاسبه نمایید . در زیر مقاله ای هم در مورد درخت گردو برایتان قرار دادم که امیدوارم مفید باشد . در مورد درخت سیب هم برایتان خواهم نوشت .

درخت گردو                         درخت گردو

معرفی درخت گردو

در بین میوه های خشک باغی گردو ارزش بالایی دارد.زیرا نگه داری و صادرات آن نیاز به سرد خانه و دیگر وسایل پر هزینه ندارد.ودر ضمن به علت خشک بودن هسته آنها صدمه نمی بیند.گردو در ایران در نقاط غربی و شرقی مثل قوچان بینالود کرمان کوهای لاله زار بردسیر شمال ساردوئیه جیرفت و بافت گوغر رابر بلورد و سیرجان به فراوانی یافت میشود.گردوی کرمان مرغوبیت بالایی دارد وحتی قدمت آن به 5000سال می رسد.درختان تنومند خمیده وکهن سال این محصول نشانگر قدمت این درخت است.میزان محصول هر هکتار گردو با بکارگیری روشهای مکانیزه بطور متوسط 5/3تن در هکتار است.انواع رقم های گردو خود به شش نوع می رسد.

چگونگی پرورش گردو:

گردو درختی بزرگ وگسترده است.وبیشتر از هر درخت دیگر به نور نیاز دارد.گردو در سن بلوغ میوه میدهد.ودر قسمتهایی از درخت که نور بیشتری می تابد از باردهی بهتری برخوردار است.ودر قسمتهای داخلی که نور به آن نمی تابد گردوها ریز وکوچک میشوند.درختان گردو باید طوری کاشته شوند که فاصله بین آنها کمتر از 10متر نباشد.چون این درخت تاج بزرگی دارد بعد از چند سال که از رشد آن گذشت شاخه ها مزاحم همدیگر میشوند وشاخ وبرگشان در هم می پیچد که باعث ریزش برگهای درخت میشود.مواردی مثل نوع نهال کیفیت خاک وهمین طور اقلیم آب و هوایی محیط کشت برای این درخت اهمیت زیادی دارد.اصولا گردو در مناطق سرد و معتدل رشد خوبی دارد.کاشت درخت گردو وتکثر آن از طریق بذر گردو صورت میگیرد.وباید در دو سالگی به وسیله پیوند وصله ای پیوند زده شوند.تا حاصل باغ گردو یکدست شود.بعد از آنکه گردو کاشته شدوشروع به رشد کرد.(به اندازه ای رسید که بتوان آن را جابجا کرد )نهال گردورا با ریشه از خاک در آورده ودرچاله های عمیق حفر شده در زمینی که خاکش از نظر کود دهی آماده شده است کاشته میشود.وبا خاک اطرافش را می پوشانند.تا برای آبیاری درخت مشکلی پیش نیاید.بهترین فصل کاشت درخت گردو اوایل بهار است .در کاشت درخت گردو باید دقت کرد که درخت 20-30 سانتیمتر بالاتر از کف جوی کاشته شود.تا در آینده به بیماری آب سیاه مبتلا نشود.در احداث باغهای جدید باید سعی کرد حتما از نهال پیوندی استفاده شود.

خاک مناسب کاشت نهال گردو:

در چاله هایی که نهال گردو در آنها کاشته میشود بایستی بعداز حفر چاله خاک آن را از انواع کودهای حیوانی و شیمیایی غنی کرد.هر چه عمق وقطر چاله ها بیشتر باشد بهتر است.اما معمولا باید چاله هایی به عمق وقطر 1-2متر حفر کرد.وخاک مناسب وغنی شده داخل آن ریخت.بهتر است این کار چند ماه یا سال قبل ازکاشت نهال گردو در آن صورت گیرد.بعد از کاشت نهال گردو در چاله ها میتوانیم در فصل بهار وتابستان سطح خاک اطراف نهال درخت گردورا با برگهای پوسیده یا باقی مانده گیاهان مانند کاه وکلش گندم بپوشانیم. تا از تبخیر و هدر رفتن آب جلوگیری کنیم وخاک پای طوقه اصلاح شود.

آبیاری درخت گردو:

در طول دوره رشد درخت گردو مراحل مختلفی را می گذراند.که دراین مدت غفلت در آبیاری درخت گردو هم محصول سال وهم محصول سالهای آینده را کاهش میدهد.تعیین دقیق میزان آب مورد نیاز یک هکتار باغ گردو از کاشت تا برداشت گردوکار آسانی نیست.زیرا عوامل متعددی مثل سن وقدرت رشد وعملکرد وتراکم درخت نیز در این امر دخالت دارد.ومیزان آب به شرایط محل کاشت بستگی دارد.آبیاری درخت گردو اهمیت زیادی دارد.آبیاری درخت گردو به به چند روش مثل آبیاری غرقابی-نواری-قطره ای-بارانی وبابلر انجام میشود.که میتواند آب چاه –رودخانهویا قنات باشد.در بین سیستمهای تحت فشار بهترین روش بابلر است.که در کنار هر درخت یک یا دو شیر نصب می گردد.وباید دقت نمود درختان گردو از اواخر مهر ماه دیگر آبیاری نشوند.چون آبیاری درخت گردو در فصل پاییز وزمستان موجب سرما زدگی درختان میشود.

تغییرات مصرف آب در یک هکتار باغ گردو بر حسب سن درخت

متر مکعب آب به هکتار

سن درخت به سال

70

1

200

2

400

3تا5

600

6تا7

800

8تا9

900

10تا11

تا1100

از 11 سال به بالا

 

کود دهی درخت گردو:

قبل از کاشت نهال گردو باید نیرو بنیه خاک از لحاظ عناصر خاک مانند:ازت-پتاسیم-فسفر-آهن-روی-مس-منگنزوکلسیم و...که توسط کارشناسان تعیین میشودغنی شود.این عناصر بایستی همراه خاک مخلوط ودر چاله های حفر شده ریخته شود.نوع کود ومیزان آن بستگی به نوع خاک دارد.تقویت خاک قبل از کشت بسیار مفید ودر رشد درخت مؤثر است.وچون درخت گردو در سالهای اولیه رشد وریشه بندی زیادی دارد  می توان از تقویت کننده هایی برای افزایش رشد ریشه نهال استفاده نمود . یکی از این ترکیبات بیورادیکانت می باشد که باعث تحریک رشد ریشه و در نتیجه افزایش جذب آب و مواد غذایی می گردد . ترکیب بیورادیکانت شامل اسید های آمینه ، نیتروژن ، آهن ، منگنز ، روی ، بر و مولیبدن بوده و در افزایش رشد ریشه درخت موثر می باشد .

کودهای آلی (کود حیوانی)بایستی همراه کودهای شیمیایی در زمستان بصورت چال کود در سایه انداز درخت داده شود.چال کود گودالی به عمق یک متر وعرض 40سانتیمتر وبطول یک متر است.که در سایه انداز درخت حفر می گردد.برای یک درخت 15 ساله گردو یک کیلو گرم سولفات پتاسیم 500گرم سولفات روی 500گرم سولفات آهن روی کودهای آلی(حیوانی)ریخته وباقیمانده ی چاله را با برگهای خشک پر میکنند وروی آنها خاک مرغوب میریزند.کودهای ازته شامل نیترات واوره می باشد.که در دو نوبت به درخت گردو داده میشوند.چنانچه از نظر کمبود آب محدودیت نباشد.در نوبت اول در اسفند ماه مقدار  300گرم نیترات آمونیم ودر اوایل خرداد ماه هم 300گرم نیترات آمونیاک به درختان داده میشود.

/ 15 نظر / 281 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزانه

خوب بود ممنون

حسین عبدی

سلام میخواهم بدانم باردهی درخت گردو از چند سالگی اغاز میشود باتشكر 09151183619

رضا شاهنده تکله

با سلام وتشکر از مجله بسیار زیبایتان من تعدادی درخت گردو دارم که تنه درختان سفیدک زده به چه نوع بیماری دچارشده ودراین موقه سال چه سمی را توصیه میفرمایید وچه نوع تغزیه الان برای درختان گردومفید میباشدکه حدودا 4ساله میباشند. درضمن اینجانب از منطقه پارس آبادمغان مزاحمتان شده ام

امیرحسین

باعرض سلام ؛میخاستم بدونم که برای کاشت زمین 10هکتاری باگردووبادام چقدرهزینه لازم هستش ؟وچقدربرگشت سرمایه یا همان سود دارد؟وچه مدت طول میکشه به میوه دهی برسندوآیااصلا"صرفه اقتصادی دارد؟ باتشکر

محمد رفیع جلالی

جناب آقای مهندس رضائی زاده سلام باغ گردوی ما که وسعتش به حدود یک هکتار و سن درختانش بین 10 تا 15 سال میرسد درمنطقه ای کوهستانی در میکون قرار دارد. مشکل آبیاری ندارزیم ولی باتوجه به کوهستانی بودن منطقه و عدم وجود راه مشکل حمل کود را داریم. بیشتر درختان ما بسیار کم بار میدهند . بطوریکه بعضی از آنها را بریدم. ممنون میشوم در مورد بار دهی درختان گردو اطلاعاتی بمن بدهید و در صورت امکان بازدیدی از باغ ما داشته باشید سپاس دکتر جلالی

محمد رفیع جلالی

جناب آقای مهندی رضائی زاده مقاله مفید شما را مطالعه کردم. در مورد کود دادن نوشته بودید:"امروزه محصولی به نام اکوکوئل میکرومیکس همه عناصر ریز مغذی را در کنار دارد و برای هر هکتار درخت گردو 1 کیلوگرم آن استفاده می شود " این محصول را به چه شکلی باید به درخت داد؟ و کی؟ ممنون دکتر جللالی

سعیده

با عرض سلام خیلی متشکرم از اطلاعات مفید و کارای شما و زحمتتون سپاسگزاری می کنم با تقدیم احترام سادات

مسعود

از مطالب ارزشمندتون تشکر میکنم . دو هکتار باغ گردو 25 ساله در منطقه شمال بین گرگان ودامغان دارم دوست دارم باهم تبادل اطلاعات داشته باشیم

کیوان

سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبی که در اختیارم گذاشتید. میشه بگید درخت گردویی که تازه کاشته میشه رو هر چند وقت یکبار آبیاری کنیم. محل باغ هم توی استان اردبیله و اینکه توی استان اردبیل درخت گردوی محلی تویسرکان جواب میده؟

م

سلام من یه سوال فوری داشتم.به فاصله 2 متری درخت گردوهای زمین ما سیب زمینی کاشت شده.به سیب زمینی ها سم متریبوزین(سنکور)داده شده.(سم را داخل اب ریختن و به زمین داده شده)از اون به بعد برگ درختها تا حد متوسط رشد میکنه و زرد میشن.گردوها هم در حد فندق رشد میکنن.دائما این روند تکرار میشه. ایا دلیلش این سمه یا بیماری دیگه ایی؟ با تشکر