یوکا

سلام دوست عزیز

هنگام صحبت با کسی که به او عشق می ورزی در چشمانش خیره شو

یوکا

مقاله از دوست بسیار عزیزم زهرا                  http://pichakkk.persianblog.ir

           
یوکا ( با نام علمی
Yucca spp. از خانواده ی Liliaceae)

یوکاها به دو دسته ی یوکای فضای سبز ( Yucca gloriosa) و یوکای آپارتمانی ( (Yucca fillamentosa تقسیم می شوند، که از نظر شکل ظاهری شبیه به هم هستند. برگ ها بصورت کشیده و کمی خشن اند و ساقه ی گلدهنده هر چند سال یک بار ظاهر می شود. در برخی مناطق جنوبی کشور، مثل استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و فارس ساقه ی گلدهنده دو بار در سال، ابتدای بهار و ابتدای پاییز، تشکیل می شود. ساقه ی گلدهنده ی یوکا بلند است و در طول ساقه، گلهای کرم یا سفید رنگ که برجسته و به شکل زنگوله ای واژگون هستند، و به تعداد زیاد تشکیل می شوند.

یوکای فضای سبز، نیاز کمی به مواد غذایی دارد و در خاک سبک شنی به خوبی رشد می کند. مقاوم به سرماست. با اینکه در محل آفتابی رشد بهتری دارد، اما به سایه نیز مقاوم است و در محل سایه هم می تواند به رشد خود ادامه دهد. روش تکثیر آن عمدتا از طریق پاجوش است، گرچه قلمه ی ساقه نیز برای آن تعریف شده است. در صورتیکه قسمت بالای گیاه، از چند گره بالاتر از خاک قطع شود، دو جوانه از دو طرف شروع به رشد می کنند و به گیاه حالت دو سره ( و در صورت تکرار این کار چند سره ) می دهد. انجام این عمل در فضای سبز ارزش دارد و گاهی برای ایجاد نمای بیشتر، این عمل را روی یوکا انجام می دهند.

     یوکا                                یوکا

یوکای آپارتمانی، برعکس یوکای فضای سبز، قابلیت تحمل سرما را ندارد و حساس به سرماست. مقاوم به کمبود نور و در منازل، در مکان هایی که نور کمی دارند، به راحتی قابل نگهداری هستند. تکثیر آن، مانند یوکای فضای سبز، از طریق پاجوش و قلمه انجام می شود. ولی برعکس یوکای فضای سبز، حالت یک سره در یوکای آپارتمانی بیشتر مورد پسند است.

تکثیر یوکا:

برای تکثیر معمولا از گیاه مادری یا stock استفاده می شود. به این صورت که قسمت بالای گیاه را، از چند گره بالاتر از خاک قطع می کنند، و قسمت بالا که همراه با برگ است را، در ماسه قرار می دهند تا تولید ریشه ی نابجا کند. همان طور که قبلا گفته شد، جوانه های قسمت باقی مانده در خاک هم رشد می کنند و می توان دوباره از آن قلمه گرفت.

مشکلات پرورش یوکا:

یکی از مشکلات پرورش یوکا، زنگ یوکاست، که بصورت لکه های قرمز رنگ روی سطح برگ ها دیده می شود. اگر شدت این بیماری زیاد باشد، می تواند به ساقه ی گیاه سرایت کند و سبب پوسیدگی ساقه شود، در نتیجه ارتباطات غذایی گیاه از بین می رود و در نهایت سبب مرگ گیاه می شود. در صورت مشاهده ی این علائم روی گیاه، باید برگ های آلوده از روی گیاه حذف شوند و گیاه با قارچکش محلول پاشی شود.

آفتاب سوختگی زیاد روی این گیاه تاثیری ندارد و فقط باعث می شود که نوک برگ ها زرد شود.

 

/ 3 نظر / 11 بازدید
امروز ایرن

با ما باشید تا بی خبر نباشی لحظه به لحظه با امروز ایران . . . . . .... برای دسترسی سریعتر به امروز ایران با ما تبادل لوگو ( لینک ) کنید . . . . . با تشکر

بهار

تشکر مقاله شما باعث شد ما بتوانیم یک یوکای شکسته را نجات دهیم

با تشکر از شما دوست عزیز آقا سعید به سایت های زیادی سر زدم ولی فقط در مطالب شما روش درست تکثیر یوکا رو پیدا کردم(رشد جوانه های باقی مانده در خاک) باز هم ممنون