بيوکمپوست

 

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))

سلام دوست عزیز

بیوکمپوست                  Biocompost

این روزها با افزایش فعالیت های صنعتی و همچنین افزایش جمعیت تولید زباله به شدت افزایش یافته است ، و در نتیجه بایستی برای جلوگیری از عواقبت جبران ناپذیر آن قدمی برداشت .

کمپوست حاصل فعالیت بیولوژیک جانداران ذره بینی است که توانایی شکستن مولکول های درشت مواد آلی را دارا می باشند . این فعالیت سبب تولید ترکیبات هوموسی شده که به راحتی توسط گیاه جذب می گردد و یک فرایند طبیعی است که با تبدیل مواد آلی ( زباله ) به مواد غذایی و مکمل در رشد گیاهان نقشی مهم را دارا می باشد .

دستگاه خرد کننده زباله

دستگاه خرد کننده زباله

بیوکمپوست های آماده

بیوکمپوست های آماده شده

بیوکمپوست بسته بندی شده

بیوکمپست بسته بندی شده

در طی فرایند کمپوستینگ زباله های جمع آوری شده ابتدا خرد شده و سپس با مرطوب ساختن آنها و همچنین آلوده ( مخلوط ) کردن آنها با باکتری ها و موجودات ذره بینی که می توانند مواد آلی موجود را تجزیه کنند کار را ادامه داده . برای هر نوع از بیوکمپوست ها زمان معینی باید بگذرد تا فرایند تجزیه کامل گردد ( به حد مورد نیاز برسد ) و سپس اقدام به بسته بندی و فروش بیوکمپوست ها می کنند .

خواص فیزیکی و شیمیایی بیوکمپوست : 1 – تسریع در رشد گیاه 2- غنی از ترکیبات هوموسی 3- قابلیت نگهداری آب با حجم بالا 4 – عاری از میکرواورگانیسم ها و پاتوژن ها ( آفات و بیماری های گیاه که از طریق خاک و یا کود آلوده منتقل می شود ) 5 – وزن مخصوص کم ( سبک ) و فاقد هر گونه بو 6 – اصلاح کننده خصوصیات فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی خاک ( باعث سبک شدن خاک های سنگین و همچنین استحکام و فشرده شدن خاک های شنی و سبک شده و باعث رشد موجودات ذره بینی و باکتری های مفید در خاک می شود ) 7 – تامین کننده عناصر و مواد غذایی مورد نیاز گیاه

عناصر موجود در بیوکمپوست : بر ، روی ، مس ، منگنز ، مولیبدن ، کبالت ، نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم ، گوگرد ، کلسیم ، منیزیم ( قابل توجه دوستان ، هیچ کود شیمیایی همه این عناصر را با هم ندارد )

واژه " کمپوستینگ " : تجزیه مواد زاید قابل تجزیه بیولوژیکی تحت شرایط کنترل شده که محصولی به نام کمپوست را تولید می کند .

نکته : دوستان توجه داشته باشند در قبل گفته می شد که کمپوست حاصل از زباله ها به دلیل داشتن عناصر سنگین در خود ( سرب ، نیکل ) سمی بوده و نباید از آنها برای گیاهانی که مصرف خوراکی دارند مانند سبزی ها استفاده کرد . خواهشمند است در صورتی که شما اطلاعاتی در این مورد در اختیار دارید برای ما ارسال نمایید . 

 با تشکر از سازمان بازیافت شهرداری شیراز

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

 

پل ارتباطی باغبانی علمی

Email : Baghbanielmi@gmail.com

 

/ 1 نظر / 10 بازدید
vahid

سلام مهندس جان نماز روزه تون قبول باشه به اطلاع جنابعالی می رساند اینجانب جهت نزدیک کردن دانشجویان کلاسمون به همدیگه قول به ساختن وبلاگ داده بودم با توجه به ذیل وقت واینکه دیر هم شده بود و برای کسب اجازه هم دیر شده بود بخش توانایی های علم باغبانی رو با اجازه تون در وبلاگ قرار دادیم ضمن معذرتخواهی از کار بدم سعی در عدم تکرار این کار زشت به زودی جبران کرده و وبلاگ شما را در لینک خواهم گذاشت موفق باشید