مشکلات گیاهان آپارتمانی 1

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سلام دوست عزیز

مشکلات گیاهان آپارتمانی 1

در پاسخ به دوست بسیار عزیزم حسین رضا

سوال : در گلخانه کوچک خود تعدادی دیفن باخیا و فیکوس دارم  که روی برگهای آن ترک سوخته ای ایجاد شده است و فیکوس من  هم برگهایش زرد شده و تعدادی هم سبز است و خود به خود از ساقه می افتد ( ریزش برگها ) ، کود مایع و حیوانی هم داده ام . در ضمن رشد آنها هم متوقف شده است . این را بگویم که این گیاه زخم های پنبه شکلی داشت که سم پاشی کردم . دلیل آن چیست ؟  

( این گلخانه در زیر نور گیر می باشد )

پاسخ : در مورد ترک خوردگی برگها به نظر من با توجه به اینکه کمبود مواد غذایی نمی باشد ( کود مایع و حیوانی ) می تواند بر اثر کمبود رطوبت باشد ، که با کمی اسپری آب بر روی برگها می توانید این کمبود رطوبت را جبران نمایید . در رابطه با زرد شدن برگها و ریزش برگهای سبز و همچنین توقف رشد فیکوس شما ، شاید خاک شما دارای نماتد ( موجوداتی کوچک در خاک که به ریشه آسیب رسانیده و یا اینکه در ریشه ساکن شده و مشکلاتی را برای گیاه ایجاد می کنند ) باشد و به همین دلیل فیکوس شما دچار مشکل شده است و شاید یکی دیگر از دلایل توقف رشد فیکوس شما کمبود جای آن باشد که با تعویض گلدان می توانید آن را برطرف سازید .

البته با توجه به اینکه گیاه شما دچار زخم های پنبه ای شکلی هم بوده که آن را سم پاشی نموده اید . همین سم پاشی می تواند عامل ترک های سوخته ای روی برگ ها باشد و همچنین می تواند عامل ریزش برگها و توقف رشد باشد . چرا که فیکوس و دیفن باخیای شما به این سم حساسیت نشان داده اند که می تواند به دلیل زیاد مصرف کردن این سم و یا غلظت بالای سمی که استفاده کرده اید باشد . در صورتی که مشکلاتی که برای فیکوس و دفین باخیای شما به وجود آمده باشد در اثر این سم پاشی بوده باشد با گذشت زمان برطرف خواهد شد .

دوست من خوشحال می شوم تجربه های خود در پرورش گلها و گیاهان را برای من هم ارسال نمایید

 

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

 

 

/ 0 نظر / 87 بازدید