مشکلات کاکتوس ها ۲

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سلام دوست عزیز

در پاسخ به دوست عزیز آزاده

مشکلات کاکتوس ها 2 ( کاربردی )

سوال :چند تا کاکتوس ازیک جنس را در داخل یک گلدون کاشتم اوائل کوچک بودند اما از وقتی گلدونشون را عوض کردم بزرگتر شدند تقریبا زینتی بودند اما حالا دورشون جوونه های خیلی زیادی بوجود آمده که حتی بعضی از آنها روی خاک افتادند حالا اگر این جوونه ها را بکاریم رشد میکنند؟

جواب : به طور طبیعی وقتی جای گیاه را تغییر داده و آن را به مکان بزرگتری منتقل می کنیم رشد آنها افزایش می یابد که این در مورد کاکتوس ها هم صادق است . یکی از نشانه های رشد علاوه بر بزرگتر شدن گیاه تولید شاخه و برگ است و در کاکتوس ها هم جوانه ها ( بچه کاکتوس ها ) به وجود می آیند . که به راحتی می توانید آنها را جدا کرده و در خاک بکارید ملاحظه می کنید که به سرعت رشد کرده و یک کاکتوس جدید را برای شما به وجود خواهند آورد .

                                     تصویر کاکتوس زیبا               

تصویر کاکتوس زیبا

 

سوال :میشه کاری کرد کاکتوسهایی را که بعنوان گیاه زینتی بکار میبریم جوونه نزنند؟

جواب : اگر برای کاکتوس های خود شرایط سخت محیطی را ایجاد نمایید آنها جوانه نمی زنند و یا کمتر جوانه می زنند . مثلا گلدان آن کوچک باشد ، فاصله زمانی آبیاری آن را طولانی تر نمایید و یکی از کارها بردن گیاه به خواب است که به این شکل می توانید از کاکتوس های خود گل هم بگیرید . با این کار بیشتر انرژی گیاه شما بجای تولید جوانه صرف تولید گل می گردد .  

سوال :زمان گل دادن کاکتوسها چه موقعی است ؟

جواب : هر یک از کاکتوس ها زمان گلدهی خاص خود را دارند ولی به طور کلی بیشتر آنها در بهار و تابستان گلدهی دارند . البته ناگفته نماند که کاکتوس ها بسیار کم گل می دهند و حتی برای دیدن گل برخی از آنها باید سال ها صبر کرد . اما در کاکتوس های معمولی پس از بلوغ گیاه که 2 تا 3 سال طول می کشد کاکتوس ها به گل می روند .

پس از اینکه گیاه شما بالغ شد برای گلدهی بایستی نیاز سرمایی آن برطرف شود . مثلا برای کاکتوس های معمولی در اواخر تابستان گلدان ها را به فضای بیرون منزل و یا محل هایی که دمای کمتری دارند منتقل نموده ( البته سرما نباید به حدی باشد که به گیاه شما صدمه وارد کند ) و فاصله آبیاری آن را زیاد کنید . با سرد شدن تدریجی هوا فاصله آبیاری را افزایش می دهیم ( مثلا 20 یا 30 روزی یکبار ) و کود دهی را به طور کامل قطع می کنید . با این روش گیاه شما به خواب رفته و در بهار سال بعد با انرژی بسیار زیادی رشد خود را آغاز نموده و به گل می رود . البته با شروع رشد بایستی آبیاری و کوددهی نیز به طور مرتب انجام گیرد .

 

موضوعات مرتبط : پرورش کاکتوس  - معرفی انواع کاکتوس -  منابع آموزشی کاکتوس ها -  مشکل کاکتوس ها 1

 

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

توجه : استفاده و انتشار مطالب فوق فقط با اجازه از باغبانی علمی مجاز می باشد

 

/ 2 نظر / 51 بازدید
مهسا

سلام من عاشق كاكتوس ها هستم و حدود 50 كاكتوس دارم امه متاسفانه يكي از زيبا ترين انها كه نوعي پيوند ميان سرئوس و ماميلريا است در حال زرد شدن است نمدانم مشكلش چيست لطفا راهنماييم كنيد 1 سوال ديگر 1 كاكتوس بزرگ از نوع لوبي ويا دارم كه انهم 2 سال است گل نمدهد بايد چه كار كنم؟ ممنون مي شوم كمكم كنيد

مهسا

راستی من عکس کاکتوسم را برایتان فرستادم