کشت گوجه فرنگی گلخانه ای

سلام دوست عزیز

صدقه به خویشاوندان پاداش مکرر دارد

کشت گوجهفرنگی گلخانه ای


گوجه فرنگی از جمله صیفی جاتی است که به دلایل فراوان کشت آن قابلصرفه است. زیرا این محصول در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و آنجا که بهصورت اصلی وجود ندارد به صورت رب گوجه باعث خوشمزگی غذا می شود.به همین دلیل است کهدر کشت گوجه فرنگی واریته هایی در نظر گرفته شده است که دقیقا با شرایط مصرف گوجهفرنگی مطابق است. گوجه فرنگی ریز در اندازه های ۵ تا ۲۰ گرمی و همین طور گوجه فرنگیهایی با اوزان تا ۲۵۰ گرم تولید شده است که به خاطر استفاده از تکنیک های جدیدعلاوه بر مقاومت بالا در برابر بسیاری از ویروس ها و بیماری ها استعداد دوام وتازگی را تا مدت طولانی دارا می باشد. شایان ذکر است که علاوه بر تنوع شکل و اندازهرنگ های زرد و نارنجی به کمک گوجه فرنگی های قرمز آمده است.
انواعکشت گوجه فرنگی: حال که تصمیم گرفته اید در گلخانه خود بذر گوجه فرنگی راکشت کنید قبل از هر چیز باید بدانید چه نوع بذری را انتخاب و تهیه نمائید. بذر گوجهفرنگی را بر اساس نحوه مصرف آن می توان تقسیم بندی نمود زیرا این میوه را به صورتتازه خوری, رب, سس یا کنسرو می توان مصرف نمود. به همین منظور اولین تقسیم بندی براساس تازه خوری و صنعتی می باشد. در حال حاضر در ایران برای کشت گوجه فرنگی درگلخانه تنها از ارقام تازه خوری استفاده می شود. دومین تقسیم بندی بر اساس همرسیاستوار است . که به سه دسته همرس - غیر همرس و بینابین تقسیم می شود . معمولا درگلخانه های ایران از واریته های غیر همرس در برداشت های طولانی مدت و از واریتهبینابین در مناطقی که مدت برداشت کوتاه تر است استفاده می شود. سومین تقسیم بندی براساس وزن میوه است . امروزه برای مصرف تازه خوری گوجه فرنگی از گوجه چری با وزن ۵تا ۲۰ گرم تا گوجه هایی به وزن ۲۵۰ گرم استفاده می شود. نا گفته نماند که هر چه وزنگوجه فرنگی سنگین تر باشد مدت بیشتری برای رسیدن به باردهی نیاز دارد . مثلا گوجهچری که حدود ۵ تا ۲۰ گرم است پس از نشاء حدود ۶۰ روز برای برداشت محصول نیاز دارد. به تازگی در بازار تولید واریته های دیگری پا نهاده است که کلاستر نام دارد .اصولاچیدن میوه به صورت خوشه ای با اصطلاح کلاستر خوانده می شود . با پیشرفت تکنولوژی درتولید بذر واریته هایی به بازار معرفی شده است که در برابر نماتد یا ویروسهایی کهدر منطقه ای فعال هستند مقاومت داشته و می توان با توجه به مشکلات موجود ارقام موردنظر را انتخاب نمود.
         کشت گوجه فرنگی                         کشت گوجه فرنگی 
طول دوره جوانه زنی: طول دوره جوانه زنی تاظهور برگ های لپه ای در سطح خاک معمولا ۶ روز است واز ۴ تا ۶ هفته نشاء آمادهانتقال به زمین اصلی است . برای اینکه بذر گوجه فرنگی بتواند به خوبی جوانه زده ورشد نماید تا زمان رشد مطلوب بوته بهتر است آن را در محل خزانه نگهداری نمود که همدر استفاده از امکانات گلخانه بتوان صرفه جویی کرد و هم گیاه بتواند در ابتدا رشدخوبی داشته باشد. به همین منظور قسمتی از گلخانه را برای گلدان های نشاء در نظرگرفته و یا محلی را برای خزانه انتخاب می کنیم انتخاب گلدان مناسب که حجم ریشه درونآن به خوبی فعالیت کند حائز اهمیت است . دما رطوبت نور فاصله بوته ها نقش مهمی دررشد یک گیاه سالم در خزانه را دارد . برای مثال سطحی برابر ۱۰×۱۰ سانتی متر برای هربوته باید در نظر گرفت . ضمنا باید از محلهایی استفاده کرد که کاملا ضد عفونی شده وآفات و بیماری ها در محل نشاء موجود نباشد.

دمای مناسب

/ 3 نظر / 41 بازدید
زهرا

من کلا با کشت خیار و گوجه موافقم. چون هر دو محصولاتی هستن که استفاده ی زیادی دارن و به صرفه هستن.[چشمک]

حامدخبرنگار

سلام خبرنگار ماهنامه باغدارهستم میشه لطف کنید به هین شماره09362703198تماس بگیرید.میخوام مقاله راچاپ کنم اجازه چاپ میخواستم.باتشکرکوماهی.

diba

دانلود کتاب برداشت محصول از حیاط‌ خلوت؛ راهنمای سالانه برای پرورش میوه‌ها و سبزیجات http://www.booktolearn.com/?p=1690 دانلود کتاب کاشت میوه‌جات http://www.booktolearn.com/?p=1150 دانلود کتاب باغبانی سریع سبزیجات http://www.booktolearn.com/?p=2015 مجموعه کامل کتاب‌ها و مجلات باغبانی و گلکاری http://www.booktolearn.com/?p=1337 مجموعه اول مجلات باغبانی و گلکاری http://www.booktolearn.com/?p=2013