مشکلات کاتوس ها

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سلام دوست عزیز

مشکلات کاکتوس ها

پاسخ به دوست عزیز خاطره

سوال : يه نوع کاکتوس هايی که گرفتم برگهای قرمز رنگی داشت که البته در انتهای برگ سبز ميشد حالا الان چند ماه گذشته رنگ برگهايي که تازه رشد کردند کاملا سبز هست و برگهای پايينی هم در حال خراب شدن

جواب : کاکتوس ها معمولا برگ ندارند و در حقیقت برگهای آنها به خار تبدیل شده است . به احتمال زیاد گیاه شما یک نوع گیاه گوشتی می باشد که معمولا همه آنها را به عنوان کاکتوس می شناسند .

احتمال دارد که گیاه شما با کمبود نور مواجه هست و به دلیل کمی نور برگها سبز می باشند . شاید هم با کمبود عناصر غذایی مانند فسفر و پتاس روبرو گردیده است .

راه حل : گیاه خود را به پشت پنجره و جایی نور گیر منتقل نمایید . از کودهای کامل ( جامد یا مایع ) برای تغذیه آن استفاده نمایید .

نکته : به طور کلی کاکتوس ها و گیاهان گوشتی به آب کمی نیاز دارند و آب زیاد به آنها صدمات زیادی مانند پوسیدگی را خواهد زد . بنابراین از آبیاری بیش از اندازه گلدان خود پرهیز نمایید

سوال : در رابطه با تاثیر آب و هوا و نوع کودی که مصرف کنیم

به طور کلی آب و هوا هم تاثیرات بسیاری بر روی گیاهان می گذارد و می تواند تغییرات زیادی را در گیاهان ایجاد نماید ( حتی ریزش برگ ) . ولی از آنجا که برای دیگر گیاهان شما مشکل خاصی بوجود نیامده است نمی توان این اتفاق را به دلیل آب و هوا دانست .

کودها در بازار اسامی مختلفی دارند که بیشتر جنبه تجاری دارد . شما کافی است به یک فروشنده لوازم کشاورزی مراجعه نموده و درخواست " کود کامل " نمایید ( توجه نمایید اسامی آنها چندان مهم نبوده و سعی کنید از نوعی که دارای قیمت متوسط هست خریداری کنید ) .

نکته : این کودها به صورت جامد و یا مایع موجود می باشند که از نظر کارایی تفاوتی ندارند و نسبت مخلوط کردن آنها با آب هم به طور معمول 4 تا 5 گرم ( سی سی ) در یک لیتر آب می باشد . می توانید محلول حاصل را بر روی گیاه خود بپاشید و یا اینکه با آن گلدان خود را آبیاری نمایید . ( بهتر است به وسیله آن گلدان را آبیاری نمایید ) .

                                      کاکتوس                

کاکتوس

 

نکته : آبیاری با کود کامل باید هر دو هفته یا سه هفته یکبار بسته به فصل رشد تکرار شود . ( در زمستان و فصل رکود نیازی به کود دهی نمی باشد )

مطالب مرتبط : مشکلات کاکتوس ها 2 --- مشکلات کاکتوس ها 1 ---  منابع آموزشی کاکتوس ها

معرفی انواع کاکتوس ها ---  پرورش کاکتوس ---  مشکلات کاکتوس ها 3 ---

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

 

/ 3 نظر / 9 بازدید
خاطره

سلام ممنونم از راهنماييتون البته من همه کاکتوس ها رو کنار پنجره افتابگير گذاشتم ولی گاهی فقط کود اهن بهشون ميدم که به اين يکی ندادم ايا ممکنه به اب و هوا هم ربط داشته باشه؟ و ممنون ميشم اگه اسم کودهايی که مناسب هستند رو هم ذکر کنيد . باز هم از کمکتون ممنونم

سعید

سلام وبلاگ خیلی خوبی داری

mahsa

salam man ye cactus daram ke az rishe dare khoshk mishe loftan rahnamiim konid[ناراحت]