پرورش کاکتوس

 

پرورش کاکتوس ها ! <?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
مطلب شماره 1 : خاک و کود مناسب
یکی از عواملی که در رشد کاکتوس ها نقشی اساسی دارد ، آب و هوا است . در آب و هوای گرم کاکتوس ها نیاز به خاک سبک داشته و در آب و هوای سرد ، خاک سنگین تر را می پسندند . کاکتوس ها نسبت به دیگر گیاهان دارای نیاز غذایی کمتری بوده ولی حساسیت های خاص خود را دارند .
کاکتوس ها خاک هایی با
PH کمتر از 7 تا نزدیک به 7 را می پسندند .
فرمول های زیر در چندین کتاب به عنوان ترکیبات اصلی خاک بیان شده است :
• - 1 قسمت خاک باغچه + 1 قسمت شن و ماسه + 1 قسمت کمپوست
• -
1/2 قسمت خاک رس + 1 قسمت خاک باغچه + 1 قسمت ماسه
• - 1 قسمت کمپوست + 1 قسمت خاک پیت + 1 قسمت ماسه

images1.jpg

images2.jpg


البته اگر بتوانید از ماده ای ضد قارچ به صورت مخلوط با خاک استفاده کنید دیگر می توانید اطمینان داشته باشید که کاکتوس شما دچار پوسیدگی و بیماری های قارچی نمی شود . هر چند کاکتوس ها نیاز غذایی کمی دارند ، اما برای رشد بهتر می بایست از کود استفاده کرد . کودهایی که میزان ازت در آنها کمتر از پتاسیم باشد . البته استفاده از کودهای مایع و یا محلول کامل هم موثر هستند . کودها حیوانی نیز زمانی کاربرد پیدا می کنند که کاکتوس ها در زمین کاشته شده باشند .
آبیاری :
کاکتوس ها به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند . در زمستان ماهی یکبار کافی است و در فصل رشد هر هفته تا هر دو هفته یکبار متغیر است ( برای انواع مختلف متفاوت است ) . البته در گلدانهای رسی آبیاری بیشتر از گلدانهای پلاستیکی و لعابی بایستی انجام شود . بایستی توجه داشت که آباری زیاد باعث پوسیدگی کاکتوس ها شده که این عامل مهمترین عامل در نابودی این گیاهان حساس در منازل است . هیچ گاه کاکتوس ها را با اسپری آبیاری نکنید که باعث از بین رفتن رنگ طبیعی آنها می شود .

 

 

/ 5 نظر / 20 بازدید
پروین

سلام ممنون از اطلاعاتتون در مورد كاكتوس ها اي كاش در مورد انواع كاكتوسها اسمهاشون و شرايط آب و هوائيشون هم عكس و مطلب ميگذاشتين. البته اگه قرارداه در مورد هر كاكتوسي كه مطلب ميگذارين لطفا عكسش رو هم بذارين. ممنون هميشه شاد باشين و انرژي هاي مثبت را دريافت كنيد

زرزری انصاری

ممنون

زرزری انصاری

کاشکی عکس و مکانی که باید باشه رو بذارید منتظر جواب

زرزری انصاری

کاشکی عکس و مکانی که باید باشه رو بذارید منتظر جواب

زرزری انصاری

ایا شما سایت دیگری دارید