پتوس

سلام دوست عزیز

به خاطر هر اشتباهی که مرتکب می شوی خوا بزرگ یا کوچک خود را ببخش

پتوس

مقاله از دوست بسیار عزیزم زهرا                  http://pichakkk.persianblog.ir

           
پتوس ( با نام علمی:
Scindapsus spp.از خانواده ی Araceae)

پتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل اند. بسیاری از گونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند. دو نوع دارد: پتوس برگ معمولی و پتوس برگ ابلق.

با اینکه هر دو مقاوم به سایه هستند، ولی نوع ابلق آن، نیاز به نور کمی بیشتر برای تشکیل رنگیزه دارد. در صورتی که نور کافی دریافت نکند، برگ ها به سبزی گرایش پیدا می کنند. پتوس ها، در منازل به راحتی قابل نگهداری هستند. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، و در صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ ها نمود پیدا می کند. مقاوم به رطوبت کم محیط است و در صورتیکه رطوبت بسیار بالا باشد، برگ ها خیلی پهن و درشت می شوند. با اینکه به راحتی روی دیوار قابل هدایت است، اما ممکن است در قسمت های بالایی و نزدیک به سقف، در اثر تجمع گرما دچار سوختگی شود و در نتیجه گیاه بد شکل می شود.

  پتوس                           پتوس

چون برگ زینتی است به آبیاری و مواد غذایی گیاه باید توجه شود. دور آبیاری 2_1 بار در هفته و هر ماه 1 بار استفاده از کود مایع مناسبِ این گیاه است.

روش تکثیر:

این گیاه در محل گره ساقه، به راحتی تولید ریشه ی نابجا می کند. پس می توان از محل همین گره ها قلمه گرفت و در ماسه قرار داد تا ریشه دار شوند. از تقسیم بوته هم می توان برای تکثیر آن استفاده کرد.

 

 

/ 5 نظر / 14 بازدید
مهسا

سلام دیگه به من سر نمی زنید؟؟؟

مينا

سلام سعيد خان خيلي جالب بود ... ممنون

اقاداداش

سلام .. وقت بخيرممنون بابت وبلاگ بسيارزيباتون . من زياد از باغباني و كشاورزي سر در نميارم . ولي چند وقتيه يه سوالي برام پيش اومده و حالا كه اينجا رو ديدم فرصت رو غنيمت ميشمرم از شما ميپرسم . ايا در ايران هم گياه هاي حشره خوار وجود دارد ؟ ايا ميتوان از اين نوع گياهان در خانهنگه داري كرد؟؟ و اگر ميشود شرايطنگه داري چگونه بايدباشد و اصلا از كجا ميتوان اين گونه گياهان رايافت ؟؟. ممنون ميشوم درصورتيكه جوابداديدخبرمكنيد...... شاد باشي

زهرا

[خنده][خنده] می گم آقا داداش اعتراف کن که گیاه حشره خوار رو واسه چی می خوای؟؟‌ ادامه ی همون پروژه هه است؟؟ [چشمک][نیشخند]

مهسا

كاكتوسم خل شده!!!!!!!!!!!! اون قسمتهاي زرد داره سبز مي شه خيلي با مز ه اس از خودم گفتم واستون راستي اصلا مي خونين حر فهاي منو؟