کشت خیار درختی

سلام دوست عزیز

کارها بسته به نیت است

کشت خیار درختی

 

انتخاب زمان کشت :
قبل از هر اقدامی در مورد کشت خیار ابتدا بهتر است اطلاعاتی از قبیل آمارهواشناسی منطقه نظرات و تجربیات مهندسین کشاورزی و کشاورزان با تجربه و مهمترینمورد قیمت این محصول در بازار کسب کرده و آنگاه زمان کشت را انتخاب نمایید زیرازمان کشت در بهره برداری محصول تاثیر مستقیم داشته و باعث بالا رفتن روحیه کار وتلاش می گردد. مثلا در مناطق جنوبی کشور زمان کشت از اوائل مهرماه شروع می شود و درخرداد ماه سال بعد برداشت محصول پایان می یابد. و در مناطق شمالی و مرکزی کشور کهدر آذر ماه و دی ماه دارای هوای ابری و سرد می باشند زمان کشت را به نحوی انتخاب میکنند که این زمان یا آخر فصل برداشت و یا آغاز کشت باشد . به طور کلی زمان هایی کهشرایط جوی نامساعد است باید از دوره کشت حذف گردد و اگر چنین کاری صورت نگیرد وزمانهای نامساعد در میان زمان برداشت قرار گیرد کشت با مشکلات عدیده ای روبرو میشود
 کاشت داشت برداشت خیار درختی                          کاشت خیار درختی   

انتخاب بذر: بعد از انتخاب زمان کشت باید بذر مناسب و خوبی انتخابکنیم که بر اساس تقسیم بندی اقلیم های مناسب صورت می گیرد.مثلا برای مناطق جنوبی کهزمان کشت از اوائل مهرماه شروع می شود و تا آخر خرداد سال بعد می توان برداشت محصولداشت و یا مناطق شمالی و مرکزی که کار کشت از اوائل دی ماه شروع می شود بذرهای تکگل پیشنهاد می شود که دارای برگ های کوچک و مقاوم به سرما بوده و جهت دوره هایطولانی مناسب می باشد ولی در اقلیم های که دو فصل کشت دارند بهتر است از واریته هایپرگل که محصول زیادی در زمان کوتاه دارنداستفاده گردد. شایان ذکر است که بسیاری ازکشاورزان بدون توجه به نوع واریته و زمان کشت آن و تنها به علت پر گل بودن آن اقدامبه کشت در فصولی می نمایند که مناسب حال آن بذر نیست در نتیجه با مشکلاتی مواجه میشوند که برای آنها اندکی ناشناخته و غریب می نماید.کشاورزانی که آشنایی با خواصواریته های مختلف ندارند اشتباه عمده ای را مرتکب می شوند و آن این است که واریتههای پر گلی را که برای فصول بهاره کشت نموده اند و محصول خوب و زیادی برداشت کردهاند مجددا برای کشت پائیزه انتخاب می کنند. با شروع فصل سرما و کوتاه شدن طول روزتعداد زیادی میوه های کوچک در هر بوته مشاهده می کنند که به علت ریز ماندن میوه هابر روی ساقه محصولی برداشت نمی کنند و با تصوراتی که دارند کود و سم را به گیاهتحمیل می کنند در حالی که بذر های تک گل بوده و از آن میوه کمتری مشاهده می کننداما محصول بیشتری برداشت می شود.
نحوه کشت: پس از انتخاب بذر باید فکرنحوه کشت باشیم به طور کلی در مقابل ما دو راه برای کشت بذر قرار دارد. یکی کشتمستقیم و کشت به صورت خزانه که از این دو راه به خاطر صرفه جویی در استفاده ازامکانات گلخانه ای و مراقبت بیشتر و بهتر تا جوانه زدن٬ بهتر است از کشت در خزانهبهره گیری کرد. برای کشت مستقیم زمین باید رطوبت کافی داشته و به اصطلاح گاورو باشدو بهتر است زیر و روی بذر به مقدار مورد نیاز بیته موس ریخته شود.
بهترین خاکبرای کشت در گلدانهای نشاء ماده ای طبیعی به نام بیته موس می باشد که در بازارانواع خارجی و ایرانی آن یافت می شود.اگر محل قرار گرفتن سینی نشاء دارای ۳۰ درجهسانتی گراد حرارت بوده و نور و رطوبت کافی وجود داشته باشد پس از ۵ تا ۷ روز بذرجوانه می زند و چنانچه شرایط مناسب نبوده و عوامل نور و گرما و رطوبت به صورتدلخواه نباشد اولا در زمان جوانه زنی تاخیر ایجاد می شود و ثانیا در جریان رشد گیاهنیز اختلالاتی پدیدار خواهد شد. توصیه می شود این نوع بذرها را به علت گرانی آنها۲۴ساعت قبل از کاشت در زمین و یا گلدان در یک پارچه نخی و یا پنبه ای در دمای ۳۰درجه سانتی گراد نگهداری کرد. باید دقت کرد قبل از این کار بذرها ابتدا در آب ولرمخیسانده شوند از طرفی باید مراقبت های لازم را به عمل آورد تا گیاه جوان بدون آفت وبیماری به زمین منتقل شود.
انتقال نشاء به زمین اصلی:وقتی بذرها سبزشدند و رشد کافی نمودند باید آنها را به زمین گلخانه منتقل کنیم.بدین منظور حفرههایی که با فاصله معین و بر اساس تراکم بوته در متر مربع محاسبه شده است بر رویبسترها تعبیه می کنیم که دقیقا به اندازه حجم خاک گلدانهای سینی نشاءمی باشد. آنگاهبا احتیاط کامل نشاء را همراه با خاک گلدان از گلدانها جدا کرده و در حفره ها قرارمی دهیم.در اینجا باید مراقب باشیم تا به ریشه ها آسیبی وارد نیاید. بعد از انتقالنشاء به زمین آبیاری را شروع می کنیم . به یاد داشته باشیم مدت قرار گرفتن نشاء درگلدان نباید از حد معمول تجاوز کند زیرا در این صورت است که ریشه به علت حجم کم خاکدچار مشکل شده و از رشد طبیعی باز می ماند و در نتیجه گیاه از ابتدا ضعیف خواهد بودو پس از آن هم رشد درستی نخواهد داشت.
تراکم بوته ها : به منظور دستیابیبه بیشترین برداشت محصول از متر مربع تراکم بوته ها حائز اهمیت است.بعضی ازکشاورزان و گلخانه داران بر این باورند که اگر تعداد بوته در واحد سطح بیشتر باشدمحصول بیشتری می توانند برداشت کنند.بر اساس تجارب بدست آمده در گلخانه های خاکیبرای واریته های موجود تراکمی برابر با ۷/۱ تا ۳ بوته٬ بنابر تجربه شخصی فصل کاشت ونوع واریته از نظر کوچکی و بزرگی برگ در نظر می گیرند که در این مورد می توان ازکشاورزان با تجربه و کارشناسان مربوطه کمک گرفت. ناگفته نماند که این کار دلایل فنی

/ 4 نظر / 119 بازدید
فرشاد

سلام. وبلاگ خوبی داری اگه دوست داری ایدیمو ادد کن تا بیشتر باهم اشنا بشیم.

محمد شجاع نیکو

با سلام خدمت شما دوست عزیز چندی است که ما اولین کلاب و گردهمایی دوستداران بونسای ایران را راه اندازی کردیم و از تمامی دوستداران این هنر زنده برای پیوستن به این کلاب دعوت میکنیم که به این گردهمایی تازه تاسیس بپیوندند. از شما دعوت میکنم تا از سایت ما دیدن کنید و بسیار مایلم که شما رو در گردهمایی بعدی ببینم. موفق و پیروز باشید.

محمد اسماعیلی اول

سلام مهندس وبلاگ قشنگ و پر محتوایی دارین یه سر هم به ما بزنین ترویج و آموزش کشاورزی گرگان : http://aeegau.ir

زهرا

سلام.[گل] نکاتی که گفتین خیلی جالب بودن. ولی خب آدم تا وارد کار نشه خیلی چیزا رو نمی فهمه و اون موقع هست که سوالات تازه پیش میاد. شما خودتون استان فارس هستین. اینجا خیار گلخونه ای کشت می شه؟ من اگه اهواز بودم مطمئنا دست می گذاشتم روی خیار واسه کشت گلخونه ای. اونجا خیلی کشت می شه. ولی دیدم اینجا بیشتر گل کشت می کنن. راستی شما تاریخ کشت تعیین کردین. من فکر می کردم توی کشت گلخونه ای میشه تاریخ کشت های مختلف رو واسه گلخونه های مختلف تعریف کرد تا برداشت مداومی داشت!!!! و برای کشت خیار معمولا سطح گلخونه رو چقدر انتخاب می کنن؟؟؟ نکته ای که در مورد برداشت با دم گفتین جالب بود. توجه کردین که خیارهای مزرعه ای معمولا بدون دم هستن؟ ولی من هیچ وقت به این نکته ی پوسیدگی دقت نکرده بودم. راستی من یه کتاب دارم که با اجازه تون بهتون معرفی می کنم در مورد کشت گلخونه ای خیار و گوجه فرنگی. فکر می کنم مفید باشه. راهنمای جامع و مصور کشت گلخانه ای خیار و گوجه فرنگی- از ساسان جعفرنیا و محسن همائی- انتشارات سخن گستر.