درخت حرا ۲

سلام دوست عزیز

این مقاله توسط دوست بسیار عزیزم عاطفه ترجمه و تنظیم شده است

درخت حرا ( 2 )                 avicinaea marina

بهترین شرایط برای رشد گیاه دمای17--26 درجه و ph..6....8.5 است

شکل برگها با توجه به درجه ی شوری اب متفاوت است.در ابهایی که درجه ی شوری کمتری دارد برگها نیشتر مانند و نوک تیز هستند..تا 15 cm...اما در ابهای بسیار شور برگها به صورت بیضی شکل با نوکهای گرد و فقط 2cm هستند.رنگ برگها مایل به طوسی است و این به دلیل وجود موهای ریزی است که بر روی برگهاست.

برگها نمکی را که از آب میگیرند از خود دفع میکنند که به صورت کریستالهایی در سطح برگ برق میزند.گلهای این گیاه به رنگ نارنجی و کوچک هستند

این گیاه محل زیستگاه بسیاری از جانداران میباشد.

الودگی های نفتی که به صورت لکه هایی شناور در سطح اب هستند در هنگام جذر روی ریشه های در معرض هوای این درخت را پوشانیده و باعث خفه شدن وسر انجام مرگ این گیاه میشود!!

موارد کاربرد :

به علت محکم بودن چوبها بومیان از ان برای ساخت قایق استفاده میکنند.از برگهای این گیاه به عنوان علوفه برای دامها و شتر استفاده میشود.(این درخت تولید شهد خوشبو و تلخی میکند.)

از ریشه ی این گیاه به عنوان ضماد در گزیدگی مار استفاده میشود.همچنین از عصاره ی بذر این این گیاه برای ضماد زخم ها ..از میوه ی نارس ان برای درمان زخم های عمیق..و از برگ این گیاه برای درمان بیماری های مزمن پوستی استفاده میشود..

این گیاه در تصفیه و ته نشین کردن ذرات معلق اب نیز نقش به سزایی دارد.هم چنین توانایی جذب بالای co2 را نیز دارا میباشد و از این رو  باعث کاهش global warming میشود.

این گیاه در منطقه قشم ، کیش و خلیج فارس دیده می شود .

نکته غرور آفرین این هست که خواص دارویی این گیاه در درمان طاعون و قان قاریا اولین بار توسط دانشمند بزرگ ایرانی ابوعلی سینا کشف شد . دوست من اگر گذرت به همدان افتاد حتما سری هم به این دانشمند و فیلسوف ایرانی بزن و البته یادی هم از من و دوست عزیزم عاطفه کن .

/ 0 نظر / 15 بازدید