آفت لیسه

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سلام دوست عزیز

آفت لیسه

در پاسخ به دوست عزیز خاطره

دوست عزیز متاسفانه من در مورد شناسایی و کنترل آفات تخصصی ندارم ولی در مورد لیسه در کتاب چیزهایی را یافتم که برایتان می نویسم .

لیسه سیب        Hyponomeuta malinellus zell

حشره ای است که بال های سفید با خال های سیاه دارد و لارو آن به رنگ خاکستری روشن بوده و یا اینکه سفید مایل به زرد هست . درختانی که لیسه به آنها حمله می کند از دور به نظر سوخته هستند که معمولا تمام برگها خورده شده و میوه ها می ریزند . تخم لیسه ها روی شاخه ها باقی مانده و در سال بعد هنگام باز شدن جوانه ها سر از تخم درآورده و شروع به خوردن برگهای جوان می کنند و سپس وارد مرحله شفیرگی ( به دور خود تار تنیده و تبدیل به پروانه می شوند ) می شوند . معمولا برای کنترل این آفت از سم استفاده نمی شود چرا که در باغات سیب از سم برای کنترل کرم سیب استفاده می شود که این آفت را نیز از بین می برد .

لیسه درختان هسته دار        Hyponomuta padellus l

این لیسه هم شبیه به لیسه سیب هست ولی بر روی درختان آلو ، گوجه ، بادام ، گیلاس ، زرآلو دیده میشود و با باز شدن جوانه ها سر از تخم برآورده و شروع به خوردن برگها می کنند .

نکته : اگر باغچه شما دچار این آفت شده باشد بایستی حالت تار عنکبوتی بر روی شاخه ها مشاهده نمایید . چرا که این آفت درون توری هایی شبیه به تار عنکبوت قرار می گیرد .

از آنجا که شما گفته بودید باغچه شما آفت لیسه دارد و فقط گلهای بنفشه و اطلسی ها را هم می خورد و با سمپاشی های مکرر هم نتوانستید آن را کنترل کنید و  من هم نتوانستم چیزی در این مورد بیابم در زیر نظر شخصی خودم را برای کنترل این آفت می دهم ولی هیچ گونه تضمینی برای آن ندارم چرا که تخصص من نیست .

بهتر است گلها را کنده و بسوزانید و در صورت امکان خاک باغچه خود را عوض کنید و چند ماهی در آن هیچگونه گیاهی کشت نکنید . در این صورت اگر آفت باغچه شما در خانه های همسایه نباشد که بتواند مجدد به خانه شما منتقل شود ، به احتمال زیاد کنترل خواهد شد .

دوست من اگر می توانستی عکسی از این آفت برایم بفرستی شاید بهتر می توانستم شما را راهنمایی کنم

عکس ارسالی اين آفت توسط دوست عزيزم خاطره

                                                        لیسه 

دوستانی که در کنترل آفات و سم شناسی تخصص دارند ممنون می شوم اگر راه حل کنترل این آفت را برای من و دوست عزیزم خاطره بنویسند .  

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

 

 

/ 1 نظر / 34 بازدید
خاطره

ممنون از راهنمايی و کمکتون....اگه با عکس مشکل حل ميشه سعی ميکنم بگيرم و اين افت مزمن رو جهانی کنم!!!