برفراز دنا

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))

سلام دوست عزیز

بر فراز دنا

در راستای افزایش توان جسمی و همچنین محک قدرت بدنی ، باغبانی علمی در ششم و هفتم مهرماه 84 در صعود به قله 4410 متری دنا شرکت نمود .  دوست عزیز شما هم بهتر است هر چند وقت یکبار در عرصه های مختلف علمی ، قدرت بدنی و ... خود را یک محک جدی بزنید ، تا مبادا سرگرمی های زندگی شما را از توانایی هایتان دور کند .

قله دنا با ارتفاع 4410 متر به عنوان یکی از بلندترین قله های ایران می باشد که در شهرستان سی سخ یاسوج واقع شده است . در یاسوج و سی سخ درختان غالب منطقه سیب و گردو می باشند و البته باغ های انگور هم مشاهده می گردد . زمین های کشاورزی آنها در حال حاضر زیر کشت برنج می باشد . و در حاشیه باغ ها از درختان سنجد و تمشک استفاده شده است . البته پوشش طبیعی و جنگلی منطقه از شیراز تا کوه دنا مانند اکثر مناطق بلوط می باشد و این جنگل های بلوط به عنوان گنجی است که به طور طبیعی هزاران هکتار از اراضی طبیعیایران را به خود اختصاص داده است .

یک قله زیبا

برفراز قله

نکته های کاربردی جهت صعود بهتر و کوهنوردی ساده تر

_ اگر اضافه وزن نداشته باشید و حتی چند کیلویی هم کمبود وزن داشته باشید صعود راحت تری خواهید داشت

_ فقط لوازم ضروری را همراه خود بردارید ، هرچند داشتن تجهیزات و امکانات بیشتر مفید است ! اما باید فکر حمل آنها را در سربالایی ها و گردنه های تند کوه هم باشید

_ همراه شدن با یک گروه کوهنوردی با تجربه و آشنا به محل سبب می شود ، صعود شما سریعتر و البته ایمن تر انجام شود

_ سعی کنید همیشه مواد غذایی شیرین و پر انرژی مثل خرما را به همراه داشته باشید ( همراه داشتن شکلات هم برای جلوگیری از افت فشار بدن خیلی مفید است )

_ داشتن یک کفش خوب در صعود شما و حفظ امنیت پاهای شما خیلی مهم می باشد . ( کفش شما یک شماره بزرگتر از اندازه معمولی بوده و ساق آن بلند باشد تا از پیچ خوردن ساق پای شما جلوگیری نماید )

_ برای صعود به قله های بلند مانند دنا ، به همراه داشتن کلاه ، دستکش ، بادگیر و در کل وسایل گرم کننده ضروری است . هر چند این وسایل باعث سنگین شدن شما می گردد ولی همراه بودن آنها به دلیل سرمای وحشتناک و سوزنده و در بالای قله بسیار ضروری است

_ از استراحت های طولانی مدت در بین راه جلوگیری نمایید چرا که بدن شما سرد شده و از انرژی شما به شدت کاسته می گردد و توان ادامه راه را از شما خواهد گرفت

_ اعتماد به نفس در صعود خیلی مهمتر از قدرت بدنی است . به خود اعتماد کنید و آرام آرام به پیش بروید

_ کوه جای شوخی نیست ، یک لحظه غفلت سبب به وجود آمدن یک حادثه تلخ و غیر قابل جبران خواهد شد .

_ به چشمان خود خیلی اعتماد نکنید ، چرا که قله های دور را به شما نزدیک جلوه می دهد و فاصله های کم را در نظر شما دور می کند .

_ به خود نگویید خیلی را مانده است ، بلکه به خود بگویید که خیلی راه آمده ام .

برای پایین آمده عجله نکنید و آرام آرام قدم بردارید و به صورت یکطرفی ( اریب ) پای خود را قرار دهید تا احتمال سر خوردن شما کمتر شود .

_ در هنگام حرکت به پشت سر خود نگاه نکنید ، چرا که شاید پای خود را در جای نامناسبی قرار دهید که سلامت شما را تحدید کند . بهتر است ابتدا توقف کنید و سپس پشت سر خود را نگاه کنید .  

_ هیچ گاه از بالای کوه سنگ پرتاب نکنید ، چرا که این عمل برای کوهنوردان احتمالی که از دید شما پنهان هستند بسیار خطرناک می باشد .

سعی کنید در حین کوهنوردی آب زیادی مصرف نکنید و در هربار که آب می نوشید فقط مقدار کمی جهت تر شدن گلو آب مصرف نمایید ، تا شما را سنگین نکند .

نکته بسیار مهم : همیشه در گروه کوهنوری خود کمک های اولیه را به همراه داشته باشید

این شعار را همواره در هنگام صعود در ذهن خود داشته باشید :

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود        رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

با تشکر از دوست بسیار عزیزم که با دعوت او ما بر فراز قله دنا ایستادیم سید جواد

دوست عزیز شما هم تجربیات خود را در رابطه با طبیعت برای ما ارسال نمایید تا با نام خودتان در باغبانی علمی قرار گیرد و همگان از آن بهره مند گردند

 

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

/ 3 نظر / 10 بازدید
گيلار

سلام دوست عزيز بابا ای ول کوه هم که می ری خوش به حالت . از اين لحظات استفاده کن.

محسن داداشی

سلام جناب رضايی عزيز - - - - - - ممنون - - - آپديت کردم - - - به کمک شما هم احتیاج دارم - - - خوشهال ميشم سری بزنيد

بوستان عشق

سلام آقا سعید / بار دیگر توفیقی شد تا در باغ علمی خوشه چین تجربه شوم / دوست عزیز التماس دعا / بدرود