مشکلات کاکتوس ها ۵

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))

سلام دوست عزیز

مشکلات کاکتوس ها 4

پاسخ به دوست عزیز داریوش

سوال : یه 20 تایی کاکتوس دارم ( 2 – 3 ساله ) ، اما خوب رشد نکردند ، خاکشون را عوض کردم ، رشد می کنند ولی لاغر هستند ! به همین خاطر سعی کردم آنها را پشت پنجره بگذارم تا آفتاب بخورند ولی بعد از 2 روز چروکیده می شوند ( کمبود آب نیست ) .

پاسخ : هر گیاهی برای رشد خوب و مناسب به جای کافی ، کود و آبیاری مناسب نیاز دارد . باید توجه داشت گلدان را متناسب با اندازه گیاه انتخاب نمود و مثلا برای یک کاکتوس کوچک نباید یک گلدان بزرگ را انتخاب کرد ، چرا که در رشد گیاه اختلال ایجاد می کند .

رشد سریع طولی ( لاغر بودن کاکتوس ها ) به دلایل مختلفی می تواند باشد ، از جمله اینکه گیاه شما در محلی قرار دارد که نور کمی هست و برای رسیدن به نور رشد طولی آن زیاد می شود . دلیل دیگر آن داشتن فضای زیاد برای رشد و همچنین کود ازته بیش از اندازه می باشد .

نکته ای که شما به آن اشاره نداشتید بحث کود دهی به کاکتوس های خود بود . کود برای رشد کاکتوس ها و به طور کلی گیاهان ضروری می باشد . کود ازته سبب افزایش رشد رویشی ( افزایش طول گیاه ، افزایش شاخ و برگ گیاه  ) و کودهای فسفره و پتاسه در گلدهی ، رشد ریشه و عوامل دیگری نقش دارند . نکته بسیار مهم این است که کاکتوس ها بیش از همه به کود فسفره و پتاسه نیاز دارند و نیازشان به کودهای ازته بسیار کم می باشد .

کاکتوس

باغ کاکتوس ها در فضای گلخانه

کاکتوس

کاکتوس سرشار از گل های زیبا

راه حل :

1 – هر نوع کاکتوس را در یک گلدان جداگانه کاشته و گلدان را متناسب با اندازه گیاه انتخاب نمایید

2 – از کودهای فسفره و پتاسه برای تغذیه کاکتوس های خود استفاده نمایید . برای راحتی کار می توانید از کودهای کامل که به صورت مایع و جامد عرضه می شود استفاده کنید .

3 – کاکتوس های شما به دلیل اینکه هیچگاه در معرض نور مستقیم خورشید نبوده اند ، کمی حساس شده اند که شما باید آنها را با شرایط جدید وفق دهید . برای این کار کافی است . به مدت یک هفته آنها را به مدت 2 ساعت در پشت پنجره و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید و سپس این مدت زمان را افزایش دهید تا پس از گذشت یکی دو ماه بتوانید گیاهان خود را به طور کامل در پشت پنجره و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید .

کتاب جهان کاکتوس ها نوشته خانم مهندس رویا مطلق زاده نیز می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد . در صورتی که به این کتاب دسترسی ندارید ، برای تهیه آن با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط : مشکلات کاکتوس ها 3 ---  مشکلات کاکتوس ها 2 ---  مشکل کاکتوس ها 1 --- منابع آموزشی کاکتوس ها --- معرفی انواع کاکتوس ها ---  پرورش کاکتوس ---  مشکلات کاکتوس ها 4

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

از سایت دالین سبز فارس دیدن نمایید

WWW.Dalin.ir

 

 

/ 4 نظر / 43 بازدید
rohollah

سلام دوست من و سال نوتون مبارک اینطورها هم نیست ما همیشه به یاد شما هستیم .

سپنتا

salam. khaste nabashid va dastetoon dard nakone.vaghe@n webloge jalebi darin. va ba tavajoh be kamboode manabe dar morede katoosha dar iran kare shoma besyar jalebe. khastam bebinam chetor mitoonam in ketabe jahane kaktoosha ro tahye konam.az rahnamaeitoon pishapish tashakor mikonam.

انجمن علاقمندان به کاکتوس و ساکولنت پارس

با سلام دوست گرامی بدین وسیله از شما دعوت می شود تا در انجمن تخصصی علاقمندان به کاکتوس و ساکولنت پارس عضو شوید . هدف از ایجاد این انجمن 1 . ایجاد ارتباط بین تمام علاقمندان و پرورش دهندگان کاکتوس ها و سا کولنت ها 2 . تبادل گل . قلمه . بذر به قیمت مناسب بین اعضاء 3 .تبادل اطلاعات و لینک بین سایت ها و وبلاگ های علاقمند 4 . برگزاری نمایشگاه فروش و نمایشگاه های دائمی در مشارکت با شهرداری ها و مراکز خصوصی 5 . ایجاد ارتباط با خارج از کشور و خرید یا فروش های گروهی 6 . تبادل اخبار و طرحهای اقتصادی در همکاری با مرکز دولتی و خصوصی 7 . توزیع محصولات اعضاء در سراسر کشور بطور هماهنگ و ده ها خدمت و یاری دیگر که بزودی اعلام میشود . با تشکر مدیر انجمن پارس