طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

نیکوتر از نیکی انجام دهنده آن هست

سلام دوست عزیز

طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

شرکت دالین سبز فارس در کنار فعالیت های مشاوره ای و ارائه طرح های توجیهی در بخش های مختلفی مرتبط با کشاورزی ، دامداری و صنعتی اقدام به ارائه طرحی در زمینه تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی نیز نموده است .

                تولید کاغذ                   تولید کاغذ

کاغذ در طول تاریخ پیدایش خود تاکنون مانوس ترین قابل اعتماد ترین و پایدارترین ابزار انتقال اندیشه بشری بوده است و بی تردید تا مدت های مدید چنین خواهد بود در واقع بخش عظیمی از دانش بشر که مجموعه بزرگی از تجربیات و دانش او را در بر می گیرد به برکت ماغذ به دست ما رسیده است و از نسلی به نسلی دیگر انتقال یافته است به طور کلی از زمانی که بشر کوشش کرد تا تا دانسته ها و تجربیات خود را به آسان ترین شیوه ظبط و ثبت نماید و پس از آن به دیگران منتقل نماید با توجه به احتیاجات و نیازهای مختلف انسان این پدیده همواره دارای کاربردهای وسیعی شد و سرانجام به کلی در هر شرایطی با نیازهای بشر تناسب یافته است بطوریکه می توان گذشته از نقش اساسی فوق کاربرد بسیار زیاد کاغذ را در بسته بندی ذکر نمود بطور کلی افزایش سرانه مصرف کاغذ نشان دهنده غنای سیستم ارتباطی و تنوع تولیدات ناشی از سیستم های مختلف جامعه است که در کل بیانگر رشد و تحول تکنولوژی آن جامعه به شمار می رود . بر اساس آنچه از کتب مختلف استنباط می شود مصریان اولین کسانی بودند که از مغز نوعی نی به نام پاپیروس صفحاتی می ساختند و برای نوشتن از آن استفاده می کردند تولید کاغذ به گونه ای پیشرفته تر برای اولین بار در سال 105 میلادی توسط چینی ها صورت گرفت و ماده اولیه ای که برای این منظور به کار می رفت کنف بامبو و پوست برخی درختان میوه بود که بعد ها این روش تولید کاغذ از چین به ژاپن رفت و از انجا به نواحی مرکزی آسیا و خاورمیانه گسترش یافت و به تدریج به اروپا رفت .

کشورهای اروپایی اولین مراکز تولید کاغذ بودند به طوریکه اولین کاغذ اروپایی نیز به سال 1150 میلادی در اسپانیا ساخته شد پس از ظهور اسلام نیز ساخت کاغذ در کشورهای اسلامی نظیر سمرقند شام مغرب اندلس و مصر نیز گسترش یافت و متاسفانه در ایران چنانچه باید صنعت کاغذ سازی در قرون اولیه هجری توسعه چندانی نداشت بطوریکه نقطه شروع این صنعت در ایران از قرن هفدهم هجری بوده است و بر اساس اسناد و مدارک تاریخی موجود در حدود 700 سال قبل در یکی از شهرهای ایران به نام خونج کاغذ ساخته می شود و در تاریخ معاصر فعالیت چندانی به چشم نمی خورد .

در سال 1329 به کمک بانک ملی و بخش خصوصی یک کارخانه کاغذ سازی که قرار بود از کاه به عنوان مواد اولیه  استفاده نماید نصب گردید که این واحد به دلیل مشکلات سیاسی راکد باقی ماند بطوریکه هنوز هم قسمتی از ماشین آلات آن در ورامین باقی مانده است .

سرانجام در سال 1346 کارخانه کاغذ پارس در هفت تپه تاسیس و در سال 1349 با ظرفیت معادل 35000 تن در سال آغاز به بهره برداری نمود و در همین سال توانست 12300 تن کاغذ کاغذ چاپ و تحریر تولید نماید که بعدها با اضافه نمودن دو خط دیگر ظرفیت خود را به 105 هزار تن در سال افزایش داد . در سال 1352 نیز صنایع کاغذ و چاپ ایران تاسیس ور در سال 1357 به بهره برداری رسید .

فهرست مواردی که در طرح ارائه شده توسط شرکت دالین سبز فارس قابل ارائه می باشد

-          مقدمه

-          معرفی محصول

-          شماره تعرفه گمرکی

-          شرایط واردات محصول

-          بررسی استانداردهای موجود در رابطه با محصول

-          قیمت تولید داخلی و جهانی محصول

-          معرفی موارد مصرف و کاربرد

-          بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل تاثیر آنها بر روی مصرف محصول

-          اهمیت استراتژیکی محصول در دنیای امروز

-          کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول

-          شرایط صادرات

-          بررسی ظرفیت بهره برداری از آغاز مرحله سوم توسعه تاکنون

-          بررسی طرح های جدید و در حال توسعه در دست اجرا

-          بررسی روند واردات محصول تا سال 85

-          بررسی روند مصرف تا کنون

-          بررسی روند صادرات تا سال 85

-          بررسی محصول با اولویت صادرات تا پایان برنامه چهارم توسعه

-          بررسی تکنولوژی و روش های تولید محصول در کشور ایران

-          بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در تولید و عرضه محصول

-          بررسی حداقل ظرفیت تولید اقتصادی و حجم سرمایه گذاری ثابت

-          برآورد منابع اولیه مورد نیاز سالانه و منابع تامین آن

-          پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح

-          وضعیت نیروی انسانی و تعداد اشتغال

-          بررسی تعیین میزان آب ، برق ، سوخت و امکانات مخابراتی و ارتباطی

-          وضعیت حمایت های اقتصادی و بازرگانی

پیشنهادات جهت ایجاد واحد های جدید تولیدی

خلاصه طرح توجیهی :

ظرفیت : 20000 تن در سال               

اشتغال زایی : 36 نفر          سرمایه گذاری کل طرح در سال 86 : 25455 میلیون ریال

زمین مورد نیاز : 15000 متر مربع       

 کمبود محصول تا پایان برنامه چهارم توس

/ 1 نظر / 33 بازدید
صبا

سلام:من دانشجو صنایع طرح درس طراحی ایجادم در زمینه خمیر کاغذ از ضضایعات کشاورزی است میخواستم اگر شما مایل باشید به من لطف کنید و فرایند تولیدتان را به من بدهید یا من را راهنمایی کنید . با کمال تشکر و سپاس