چگونه می توان یک زمین نی زار را حاصلخیز نمود

(( باغبانی علمی وبلاگی متعلق به تمامی دوستداران طبیعت ))<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سلام دوست عزیز

در پاسخ دوست عزیز روح الله

چگونه می توان یک زمین نی زار را حاصلخیز نمود ؟ ( تخصصی )

ابتدا بایستی نی ها را قطع کرده و سپس زمین را یک شخم عمیق بزنید ، تا ریشه نی ها بر روی سطح زمین بیایند . ( می توانید از علف کش های ویژه باریک برگان نیز استفاده نمایید ) . پس از شخم زدن زمین بایستی زمین را با یکی از ضد عفونی کنندگان خاک مثل " متیل برومایید " ضدعفونی نمایید  حال بایستی 10 الی 15 روز زمین را به حال خود رها کرده تا مطمئن شوید که اثر سم از بین رفته است ، برای اطمینان بیشتر می توانید مقداری بذر " شاهی " را روی زمین بپاشید و اگر بذر ها سبز شدند با خیال راحت می توانید اقدام به کاشت محصول مورد نظر خود نمایید .

برای اینکه زمین خود را حاصلخیز نمایید کافی از یک محصول کمکی استفاده نمایید مانند کاشت بقولات که باعث بالا رفتن میزان ازت خاک شده و البته فراموش نکنید که بایستی گیاه به کار رفته را قبل از به بذر رفتن شخم زده و به زیر خاک ببرید و در واقع از این گیاه به عنوان " کود سبز " استفاده کنید . در صورتی که می خواهید علاوه بر افزایش حاصلخیزی خاک خود محصول هم از آن برداشت نمایید ! می توانید اقدام به کاشت " یونجه " به عنوان کود سبز کرده و پس از یکی دو بار برداشت آن را شخم بزنید نکته : به جای قطع کردن نی ها می توانید آن ها را بسوزانید . ولی این کار به دلیل از بین بردن و خراب کردن ساختمان خاک توصیه نمی شود . ( کشاورزی پایدار ) 

نکته : دادن کود دامی هم می تواند در حاصلخیزی بیشتر به شما کمک نماید .

با آرزوی موفقیت برای شما

سعید رضایی زاده

نکته : استفاده و انتشار مطالب فوق فقط با اجازه از باغبانی علمی مجاز می باشد

 

/ 1 نظر / 280 بازدید
روح الله

سلام دوست عزیز آقا سعید ممنون از اطلاعاتی که در اختیارم گذاشتید موفق باشید .