مشکلات درخت پسته

سلام دوست عزیز

مشکلات باغ پسته

در پاسخ به دوست عزیز مرتضی

سوال : یک باغ پسته به مساحت یک هکتار داریم که زمین آن شور است . دوره آبیاری 28 روزه بوده . نوع پسته فندوقی هست و محل قرار گیری باغ بسیار گرم می باشد . هر ساله هنگام گلدهی تعدادی از درختان خشک شده و محصول دهی باغ هم پایین هست . باغ قبلا جوی و پشته ای بود و حالا مسطح است . دلیل آن چیست ؟

پاسخ : ابتدا تصور می کردم که باغ شما دارای نماتد هست ( موجودات ریزی که در خاک هستند و به ریشه گیاه صدمه می زنند ) ولی با توجه به شوری خاک شما احتمال وجود نماتد از بین رفت . تنها دلیلی که به نظرم می رسه این هست که باغ شما دارای قارچ فیتوفترا هست که برای رفع آن باید از آبیاری در کنار تنه درخت جلوگیری کنید ( تنه درخت شما نباید خیس شود ) و می توانید محیطهای آلوده را برش داده ( بخش های قارچی را جدا کنید ) و همچنین از قارچ کش " اکسی کلرور مس " یا محلول بردو ( کات کبود یا سولفات مس و آهک ) استفاده نمایید . اگر آبیاری شما قطره ای هست ، لوله های آبیاری را با فاصله بیشتری از تنه درخت قرار دهید .

امیدوارم که مشکل درختان شما هر چه سریعتر برطرف شود . اگر هم باز چیزی به ذهنم رسید برایت می نویسم . دوست من برایم از روستای خود بیشتر بنویس ، دوست دارم بیشتر با آنجا و مردم خونگرمش آشنا شوم .

/ 1 نظر / 11 بازدید
MKR

سلام.خسته نباشيد.وبلاگ فوق العاده اي داريد.منم يه اشكال داشتم در مورد علل پوك شدن دانه هاي پسته .اگه چيزي به ذهنتون رسيد منو هم راهنمايي كنيد.مرسي