طرح توجیهی تولید ماءالشعیر

کوری چشم بهتر از کوری دل است

سلام دوست عزیز

طرح توجیهی تولید ماءالشعیر

شرکت دالین سبز فارس در کنار فعالیت های مشاوره ای و ارائه طرح های توجیهی در بخش های مختلفی مرتبط با کشاورزی ، دامداری و صنعتی اقدام به ارائه طرحی در زمینه تولید ماءالشعیر نیز نموده است .

      ماءالشعیر                      ماءالشعیر

ماءالشعیر از جمله نوشیدنی‌هایی استکه به گفته متخصصان و کارشناسان تغذیه خواص زیادی به بدن می‌رساند. شرکت بهنوش جزواولین شرکت‌های ایرانی است که به تولید ماءالشعیر در ایران پرداخت. در ارتباط باتاریخچه ماءالشعیر می‌توان گفت چندین هزار سال پیش در مصر باستان از نوشیدنی‌ای تحتعنوان آب‌جو استفاده می‌شد که در همان دوران نوشیدنی‌ای با همان خواص از ارزن تهیهمی‌شد، در این میان قبایل آفریقایی داشت.
به تدریج این نوشیدنی الکلی در تمامنقاط جهان رایج و در تمام کشورها تولید شد. پیش از انقلاب نوع الکلی ماءالشعیر درایران تولید می‌شد و شرکت بهنوش ایران آن زمان با نام «ایران مالتا» یا «مالتایایران» فعالیت خود را در سال 1346 آغاز کرد. بعد از انقلاب تولید ماءالشعیر الکلیقطع شد. شرکت بهنوش قریب به یک سال تعطیل بود تا این که سیستم تولید خود را تغییرداد و به تولید ماءالشعیر پرداخت.
پروسه تولیدی ماءالشیعر در ایران منحصر به فرداست. در تمام دنیا آب جوی الکلی تولید می‌شود که برخی از آنها در پروسه دیگری الکلرا از آن حذف می‌کنند. اما خط تولید شرکت بهنوش به نوعی است که در روند تولید آناصلا الکلی تولید نمی‌شود که بخواهیم آن را حذف کنیم. به همین دلیل بسیاری ازکشورهای اسلامی که روی این موضوع حساسیت دارند، بازار خوبی برای ماءالشعیر ایرانیاست. چون آنها اعتقاد دارند که محصول ایرانی کاملا حلال است.
در اوایل انقلاب یکنوع ماءالشعیر تولید می‌شد که از نوع گردشی بود و حالت یک بار مصرف نداشت. بعد ازآن در اوایل دهه 70، بهنوش، دلستر را تولید کرد که همان ماءالشعیر تغییر طعم دادهشده بود و یک بار مصرف بود و در سال 76، دلستر لیمویی به بازار عرضه شد.
تنهاماده‌ای که به عنوان افزودنی در ماءالشعیر استفاده می‌شود عصاره رازک است که خواصطبی زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به دافع سنگ کلیه، مدر بودن، ضدعفونی‌کنندهدستگاه گوارش و ضدعفونی‌کننده دستگاه تنفس اشاره کرد. علاوه بر تمام اینهاماءالشعیر با دارا بودن ویتامین‌های گروه B و اسید آمینه برای پوست و مو بسیارمناسب است، خواص درمانی بسیاری برای خانم‌های باردار و شیرده دارد و تا حدودی درافزایش ضریب هوشی موثر است.
در روند تولید ماءالشعیر جوی خریداری شده به واحدبوجاری منتقل می‌شود.
واحد بوجاری، مکانی است که جو در آن پاک و تمیز می‌شود. جویی که در دنیا برای آب‌جوسازی استفاده می‌شود، جوی دوردیفه نام دارد.
دلایلاستفاده از جوی دوردیفه، پروتئین کم و دانه‌های هم‌سایز روی خوشه است که ضایعات راکمتر می‌کند. شرکت بهنوش نیز از جوی دوردیفه استفاده می‌کند که این جو در قیف ریختهشده و توسط بالابر باسکول می‌شود. جو در دو مرحله سرند می‌شود و ضایعاتش گرفته شدهو مجددا باسکول می‌شود. این مرحله اول بوجاری است.
در مرحله دوم دقت عمل بیشتریصورت می‌گیرد. در این مرحله جو سرند می‌شود که در این سرند علاوه بر دانه‌بندی،‌ضایعات فلزی احتمالی از جو جدا می‌شود. بعد از این که سرند مرحله دوم خود را پشت سرگذاشت، جو به مرحله سنگ‌چین می‌رود و سنگ‌ریزه‌ها از آن جدا می‌شود.
جو در اینمرحله توسط سرند یک‌دوم sort شده و به تانک ذخیره جو می‌رود تا برای تبدیل شدن بهمالت آماده شود.
بعد از مرحله بوجاری، جو به مخزن‌های شست‌وشو و ضدعفونی رفته طی 30 ساعت شسته می‌شود. عمل شست‌وشو و ضدعفونی جو در سه مرحله انجام می‌گیرد. درخاتمه 30 ساعت شست‌وشو، توده جو به سالن ژرمینگ پمپ و به ابتدای سالن ریخته می‌شود. دستگاهی که در این سالن وجود دارد در هر حرکت رفت و برگشت خود توده را جابه‌جامی‌کند تا دانه‌ها از کف رطوبت بگیرند.
توده‌ها پنج روز در این سالن می‌مانند وبعد از پنج روز به کوره می‌روند. دمای سالن ژرمینگ بین 17 تا 20 درجه سانتی‌گراد ورطوبت آن بالای 70 درصد است که این شرایط باعث می‌شود تا جو بین 9 تا 11 میلی‌مترجوانه بزند و به مالت تبدیل شود.
بعد از آن مالت به واحد پخت می‌رود. در واحدپخت، مالت به دست آمده در مخزنی ریخته شده، 30 دقیقه خیس خورده، آسیاب‌شده و درتانک پخت ریخته می‌شود.
مالت به همراه آب، به مدت 3 ساعت و 30 دقیقه در تانک پختو در دمای 76 درجه سانتی‌گراد پخته می‌شوند. بعد از گذشت زمان لازم مالت به فیلترتانک منتقل شده و در تانک جوش، عصاره رازک و شکر به آن افزوده می‌شود و بعد از حدودسه ساعت به تانک «ویرپول» رفته و در آنجا به خاطر حالت گردابی به وجود آمده «لرد» از مایع جدا می‌شود.
مایع به دست آمده به چیلر منتقل شده و در آنجا شوک حرارتیداده می‌شود این شوک حرارتی اولین قدم برای جلوگیری از الکلی ‌شدن مایعاست.
آب‌جو، داری مخمر وحشی است که در محیط مساعد باعث ایجاد الکل می‌شود برایجلوگیری از فعال شدن مخمر، شوک حرارتی ایجاد می‌شود که مخمر وحشی این اختلاف دما راتحمل نکرده و از بین می‌رود.
شربت به دست آمده در این مرحله به سردخانه رفته وحجم آن با آب دو برابر می‌شود و به دستگاه فیلتراسیون می‌رود. در بخش فیلتراسیونمایع شفافی با نام ماءالشعیر به دست می‌آید. محصول به دست آمده به سالن بسته‌بندی

/ 0 نظر / 35 بازدید