آشنايی با انواع کاکتوس ها

سلام دوست عزیز <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مطلب ارسالی از دوست عزیز هوتن درخشانیان

آشنایی با انواع کاکتوس :

نظر به اینکه خودم خیلی جون کندم تا با کاکتوسها آشنا بشوم( بدلیل عدم وجود منابع باهال) فکر کردم مقالاتی را در مورد خانواده های مختلف کاکتوس با شرحی خلاصه و عکس براتون فراهم کنم.امیدوارم مورد توجه دوستداران کاکتوس قرار بگیره .

سعی میکنم بطور مرتب براتون مطلب بنویسم اگر زندگی بگزاره.

 برای شروع رفتم سراغ خانواده آلوئه (آلوئی) که به لطف سعید خان  تازه باهاشون آشنا شده ام.

 

آلوئه مارلوتیس Aloe marlotis  : این آلوئه متعلق به خانواده لیلاسه آ میباشد.و زادگاهش در آفریقا و ماداگاسکاره.اکثر این گونه گلبرگهای بزرگ  بدون ساقه دارندو بطور انبوه رشد میکنند.

شرایط نگهداری:برای تمامی آلوئه ها یکسانه برای همین فقط یکبار مینویسم .

 در مکانی با سایه و آفتاب ملایم (پشت پنجره بد نیست).در تابستان کمتر آبیاری معتدل و ملایمی لازم داره و در باره اینکه تو زمستون اصلا باید بهش آب بدهیم یا نه بین علما و حکما اختلاف نظر هست .اما یه کمی آب باعث میشه که برگهاش نمیرند.آب زیاد باعث میشه که ریشه این گیاه بپوسه.

نکته :برای کشتن یه کاکتوس سه راه وجود داره .
            1- اصلا بهش آب ندین .
            2- پرتش کنید توی سر مردم (در این حالت احتمالا همراه کاکتوستون یه نفر هم میمیره)
            3- بهش خیلی آب بدین. (این یکی باعث میشه وجدان درد هم نگیرید  ).

وقتی کاکتوستون را درگلدان قرار میدهید ساقه اونو خیلی توی خاک فرو نکنید.بعضی از این گونه توی آفتاب زیادی ؛قرمز میشوند.

 

آلوئه آربوره سنس اسپینوسیسیما Aloe Arborescens Spinosissima   :میدونم حالتون از اسمش بهم خورد.ولی تازه گیها تو خیابون چند نفر رو دیدم که موهاشون این شکلیه برا همین من بهش میگم  مو قشنگ .

این گیاه بومی آفریقای جنوبیه .معمولا به شکل درختچه های دراز در میاد.که حتی می تونند به 480 سانتیمتر برسند.

 

آلوئه آریستاتا Aloe Aristata: اینم مال افریقا و ماداگاسکاره .برگهای سبزش چرخش ملایمی دارند و و در نوک برگها دندانه های شاخ مانندی دارند.

 

آلوئه بروی فلورا Aloe Breviflora  : بومی آفریقای جنوبیه –گلبرگهای ضخیم و پهن توده مانندی داره  که خاکستری-سبزند و در قسمتهای زیرین با چرخشی ملایم به سفیدی میزنند.گلهای این گیاه از لحاظ رنگ متنوعند از قرمز تا زرد.این گیاه خالخالی نیست .

 

الوئه برومی Aloe Broomiiبومی آفریقای جنوبی –با گلبرگهای راست –خیلی خیلی راست .با تیغهای خفن .

 

آلوئه بوهری Aloe Buhrii  :این آلوئه متعلق به خانواده لیلاسه آ میباشد.و زادگاهش در آفریقا و ماداگاسکاره.اکثر این گونه گلبرگهای بدون ساقه دارندو بطور انبوه رشد میکنند.خیلی هم شبیه بقیه کاکتوسها نیست .

 

آلوئه سیلیاریس Aloe Ciliaris Climbing  بومی آفریقای جنوبی –برگهای سبزی داره مثل یه کاج مطبقه که از نوک کاشتنش .آدمایی که وارونه زندگی میکنند از طرفدارای این کاکتوسند.

 

آلوئه هاوارتویدس Alie Hawarthoides بومی آفریقا ماداگاسکار و نواحی مدیترانه ای –برگهای خیلی باریکی داره که روشون تیغهای  سفید رنگ دارند.

 

آلوئه یوونا Aloe Juvena   این آلوئه متعلق به خانواده لیلاسه آ میباشد.و زادگاهش در آفریقاست بومی کنیا .ساقه گیاه با برگهای مثلث شکل کوچک که در زیر خالهای با رنگهای روشن (عمدتا سفید ) دارند پوشیده شده .نوک برگها دندانهای ریزی ووجود دارد که در صورت قرار گرفتن  به رنگ قهوه ای درمیآیند.

 

آلوئه ئیری دوران سیاه Aloe Meyeri Doran Black  اهل ماداگاسکار و نواحی مدیترانه ای .از زیبا ترین کاکتوسهای این خانواده است .

 

آلوئه پلیکاتیلیس Aloe Plicatillis   ساقه های کوتاهی داره و برگهاش مثل پروانه های پنکه از گلبرگهاش محافظت میکنند.این گیاه را باید بطور منظم در بهار و زمستان آبیاری کرد.اما در تابستانها به خواب میرود و باید آنرا خشک نگهداشت .

 

آلوئه ورا Aloe Vera ین گیاه با اسم باربادنسیس Barbadensis هم خوانده میشود.بهش گیاه پزشکی هم میگویند چون بعلت دارا بودن خواص پزشکی بطور وسیعی کشت میشود.

دوستان عزیز امیدوارم شما هم مقالات و مطالب مفید در زمینه های مختلف کشاورزی و باغبانی را در اختیار باغبانی علمی قرار دهید تا با انتشار آن برای همه دوستان مفید واقع شود .  

ترجمه : هوتن درخشانیان

 

با آرزوی موفقیت برای شما

مدیریت باغبانی علمی

 

پل ارتباطی باغبانی علمی

Email : Baghbanielmi@gmail.com

 

 

          

 

/ 14 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
dimo168

سلام ای کاش عکس کاکتوس ها رو هم میذاشتی

pari

vala man ke be kaktusam koli ab midam alan bedooni chegad bozorg shode?

pari

matalebesham aliyeeeeeeeeeeee dastet dard nakone

پریسا

دوست عزیز همه که مثل شما از بچه های کشاورزی نیستند که گیاه رو از روی اسمش بشناسند اگر عکس هر کدوم از گیاهها رو هم میزاشتی واقعا عالی میشد از زحمتی که کشیدی ممنون

ناشناخته

چرا عکس نداره مطالبتون؟

گلی

مرسی ولی اگه بتونی عکس هرکدوم را هم کنارش بگذاری خیلی بهتر میتونیم کاکتوس ها رو بشناسیم

گلی

مرسی ولی اگه بتونی عکس هرکدوم را هم کنارش بگذاری خیلی بهتر میتونیم کاکتوس ها رو بشناسیم

mari

salam.vaghean khaste nabashid.matalebe khobi darin mamnon.man ashegh kaktosam

mari

salam.vaghean khaste nabashid.matalebe khobi darin mamnon.man ashegh kaktosam