استفاده از پس مانده های (فضولات ) طیور در تغذیه گوسفندان

سلام دوست عزیز

درست است که خدا روزی رسان است ولی دانه پرندگان را کنار لانه شان قرار نمی دهد

استفاده از پس مانده های (فضولات ) طیور در تغذیه گوسفندان

 مقدمه:

گوشت طیور تا کنون به عنوان یک غذای خوب و تجملی مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است ، اما بدلیل اینکه 70-60% جیره طیور از غلات تشکیل می شود ، هزینه تولید آن بالاست ، همچنین در کشورهای فقیر که مصرف روزانه پروتئین حیوانی هر فرد بیشتر از 30 – 20 گرم نمی باشد ، غلات به عنوان مواد اصلی تشکل دهنده غذایی افراد بشمار می روند .

پرورش گوسفند                      پرورش گوسفند

بعضی از کشورها سعی در افزایش تولید گوشت طیور و تخم مرغ دارند ، اما بدلیل کمبود غلات دچار مشکل افزایش هزینه می شوند .

افزایش انفجاری جمعیت انسانی بویژه در کشورهای جهان سوم صرفه جویی در غلات را طلب می کند . بنابر گزارش سازمان جهانی تندرستی تعداد زیادی کودک همه ساله بدلیل گرسنگی یا بیماری های وابسته به گرسنگی از دنیا می روند .

هم اکنون در بعضی از کشورها از ضایعات طیور به انضمام احشا ، پرو بال ،خون ، سرو انگشت پا و... در جیره دام و طیور استفاده می شود ، با این وجود مقدار زیادی از فضولات و پس مانده های طیور دور ریخته می شود مگر در موارد محدود که بعنوان کود یا تولید بیوگاز جهت سوخت استفاده می گردد .

در بعضی کشورهای شرقی از فضولات طیور در پرورش ماهی استفاده می شود که می توان آنها را در تغذیه گوسفند یا دیگر نشخوارکنندگان همانند گاو گوشتی مخصوصاً در خاورمیانه و دیگر قسمتهای جهان که فاقد چراگاه می باشند – مورد استفاده قرار دارد .

پس مانده های طیور زمانیکه تحت شرایط مطلوب جمع آوری شوند دارای 20 -30 % پروتئین خام می باشند ، اما ترکیب ماده خشک آن بستگی به سیستم پرورش چوچه ، محیط ،آنالیز شیمیایی ، آب و غذا دارد .

اگر چه جیره جوجه های گوشتی معمولاَ دارای 22% پروتئین خام است اما مقدار نسبتاً زیادی نیتروژن و 30-25% پروتئین خام تولید می شود .

اهمیت نوع پس مانده ها :

فیبر خام پس مانده های طیور بستگی زیادی به نوع و مقدار بستر طیور گوشتی دارد . بیشتر آب مورد استفاده طیور در خاورمیانه دارای 3000 ppm TDS می باشد که باعث رقیق شدن فضولات طیور می شود ، امادر اقلیمهای خشک با رطوبت پائین ، درجه حرارت با بالا رفتن ماده خشک پس مانده ها کمک می کند و مقدار نسبتاً بالایی کلسیم و فسفر آن را می توان در فرمولهای غذایی گوسفند مورد استفاده قرار داد .

آزمایش با پس ماندههای طیور:

تحقیق درباره کاهش هزینه جیره های غذایی دامهای پرواری به آزمایشی بر سه گروه 50 تایی بره های جوان منجر شد دامها همراه با یک گروه شاهد در جایگاههای بسته با کنسانتره های حاوی پس مانده های طیور و یونجه به مدت 122 روز تغذیه شدند :

جدول شماره 1:

مواد تشکیل دهنده کنسانتره

گروه شاهد

 

 

 

%

جیره 1

جیره 2

جیره 3

جیره 4

پس مانده های طیور

0 . 0

10

20

25

جو

39

35

35

38

کاه گندم

30

29

25

20

سبوس گندم

10

10

10

10

کنجاله سویا

/ 0 نظر / 46 بازدید