تاریخچه کاشت درخت پسته

سلام دوست عزیز

دفاع از مردم مظلوم غزه دفاع از انسانیت هست

تاریخچه کاشت درخت پسته

سوال از دوست عزیز علی از چین: من دانشجوی دکترای در چین می باشم و اطلاعاتی در مورد تاریخچه درخت پسته در ایران نیاز دارم .  

   تاریخچه پسته         تاریخچه پسته

پاسخ :دوست عزیز پسته  اززمانهای قدیم در میان ایرانیان از ارزش و اهمیت والایی برخوردار بوده است و درنواحیی چون خراسان و ماورالنهر کشت می شده است .کشور ایران در طول سالهای گذشته باتوجه به تجزیه بخشهای وسیع و پهناوری از مناطق پسته خیز خود باز عمده ترین تولیدکننده پسته جهان است. بدون هیچ تردیدی می توان گفت هیچ یک از ملل جهان سابقه وتجارت ایرانیان را در باب امور زراعت و تجارت پسته ندارند مبدا هر درختی بطور مسلمرویشگاه طبیعی آن است ، با توجه به مستندات تاریخی مبدا درختان پسته محدوده ای درقلمرو ایران بوده است .سرزمینی که بعد ها پارت و سپس خراسان نام گرفته است .حد غربیدامنه رویش این گیاه تا نواحی نیشابور و حد شرقی دامنه رویش این گیاه تا نواحی بلخدر دو سوی رود جیحون بوده است . دامنه این درختان تا سرزمینهای شمالی رود جیحون کهمرز طبیعی شمال خراسان یعنی تا ماورالنهر و بخشهایی از خراسان قدیم و جمهوری هایتازه استقلال یافته ای چون ترکمنستان ، ازبکستان ، تاجیکستان و قسمتی از کشورافغانستان را تشکیل می دهد.
قدیمی تر ین اثری که از پسته در جهان به دستآمده ، قطعه چوب نیم سوخته ای است مربوط به عصر حجر که در حدود هزار سال پیش دراطراف شهرستان فسا (استان فارس) پیدا شده و هم اکنون در موزه پارس نگهداریمیشود.
هرودوت مورخ مشهور یونانی نیز در نوشته های خود اشاراتی به کشت پستهایران کرده است . بنابراین درخت پسته در ایران سابقه تاریخی دارد و گمان می رود کهاین محصول از چهار هزار سال پیش در ایران کشت میشده است.
ایرانیان ازدورترین ایام تاریخ خواص خون ساز و حیات بخش و هوش افزای محصول پسته را به فراستدریافته اند. فی المثل به روایت منابع باستانی ضحاک مغلوب ایرانیان پارسهایپیروزمند را «پسته خوار» خطاب کرده است و پارتها مردانی وصف شده اند که از کودکیپسته را به عنوان خوراکی نیرو بخش، مقوی و کم حجم همواره به همراه داشته اند بهروایت حکیم طوس فردوسی پادشاه ساسانی در واپسین ایام عهد باستان فرمان می دهد پستهرا همچون خوراکی حیاتی و انرژی بخش در دژهای خراسان انبار کنند تا بتوانند در مقابلهجوم دشمن مقاومت کند در حمله تاتاران نیز دژنشینان ایرانی در قلعه معروف کالیونخراسان مدت طولانی در محاصره مغولان مقاومت میکنند در حالیکه خوراک آنها تنها پستهو گوشت خشک بوده است . .کلمه لاتین Pistachio از اسم آن در زبان فارسی Piste or Peste مشتق شده است جنگلهای وحشی و خودروی پسته ایران در منطقه شمال شرقی ایران،ناحیه سرخس و مناطق جنوبی آن تا تربت جام پیشینه ای باستانی دارند، تصور میشود درختپسته حدود 4ـ3 هزار سال قبل در ایران اهلی شده و مورد کشت و کار قرار گرفته است وپس از ایران به سایر نقاط جهان بخصوص کشورهای اطراف دریای مدیترانه منتقل گردیدهاست.

منبع : http://www.pistachioiran.com/pistachio.htm

 

دوست عزیز شرکت دالین سبز فارس نرم افزار کاشت داشت برداشت پسته و  ، طرح توجیهی ایجاد باغ پسته را در اختیار دارد که که دوستان علاقه مند می توانند جهت اطلاع بخش های مختلف از لینک های زیر استفاده کنند

نرم افزار کاشت داشت برداشت پسته

http://horticulture.persianblog.ir/post/160

 

/ 0 نظر / 28 بازدید